Powiat tomaszowski

0

Powiat tomaszowski - powiat ziemski w województwie łódzkim.

Warto zobaczyć

Zamek w Inowłodzu – zamek królewski z XIV wieku ufundowany przez Kazimierza Wielkiego znajdujący się w dolinie rzeki Pilicy we wsi Inowłódz w województwie łódzkim.
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu wolborskiego archidiecezji łódzkiej.
Tomaszów Mazowiecki, Polskiej Organizacji Wojskowej 11/15
Tomaszów Mazowiecki, Polskiej Organizacji Wojskowej 10/16
Telefon: +48 44 724 25 82
Ratusz w Tomaszowie Mazowieckim – budynek zaprojektowany przez Aleksandra Ranieckiego, wybudowany w latach 1925-1927, piętrowy; fasada zdobiona attyką, wewnątrz hall wsparty na kolumnach i piękna sala posiedzeń z galerią dla publiczności.
Ujazd, Kościelna 29a
Kościół Świętego Wojciecha – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu tomaszowskiego archidiecezji łódzkiej.
Inowłódz, Władysława Hermana 2
Kościół filialny św. Idziego w Inowłodzu, romański kościół zrekonstruowany w latach 1936-38 przez Adolfa Szyszko-Bohusza.
Gać Spalska – leśny rezerwat przyrody o powierzchni 81,65 ha, utworzony w 2006 roku na terenie gmin Lubochnia i Inowłódz, w powiecie tomaszowskim, w województwie łódzkim. W roku 2010 zwiększono obszar rezerwatu do 85,89 ha.
Rezerwat przyrody Łaznów – położony na terenie leśnictwa Rokiciny, w gminie Rokiciny, w powiecie tomaszowskim, w województwie łódzkim. powierzchnia 60,83 ha; data utworzenia 19 kwietnia 1979 roku; cel ochrony: zachowanie fragmentu lasu jodłowego naturalnego pochodzenia na granicy zasięgu jodły;
Kościół św. Zygmunta w Rososze (filia parafii Będków) – orientowany, drewniany kościół ufundowany przez biskupa Jana Dębowskiego w 1762 r. Obiekt wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.