Powiat tomaszowski

0

Powiat tomaszowski - powiat ziemski w województwie łódzkim.

Warto zobaczyć

Zamek w Inowłodzu – zamek królewski z XIV wieku ufundowany przez Kazimierza Wielkiego znajdujący się w dolinie rzeki Pilicy we wsi Inowłódz w województwie łódzkim.
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu wolborskiego archidiecezji łódzkiej.
Tomaszów Mazowiecki, Polskiej Organizacji Wojskowej 11/15
Tomaszów Mazowiecki, Polskiej Organizacji Wojskowej 10/16
Telefon: +48 44 724 25 82
Ratusz w Tomaszowie Mazowieckim – budynek zaprojektowany przez Aleksandra Ranieckiego, wybudowany w latach 1925-1927, piętrowy; fasada zdobiona attyką, wewnątrz hall wsparty na kolumnach i piękna sala posiedzeń z galerią dla publiczności.
Ujazd, Kościelna 29a
Kościół Świętego Wojciecha – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu tomaszowskiego archidiecezji łódzkiej.
Inowłódz, Władysława Hermana 2
Kościół filialny św. Idziego w Inowłodzu, romański kościół zrekonstruowany w latach 1936-38 przez Adolfa Szyszko-Bohusza.
Rezerwat przyrody Rawka – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego. Od Starej Rawy do Bolimowa na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. powierzchnia – 487,00 ha rok utworzenia – 1983 rodzaj rezerwatu – wodny
Rezerwat przyrody Kruszewiec – florystyczny i leśny rezerwat przyrody w gminie Lubochnia, w powiecie tomaszowskim, w województwie łódzkim, w pobliżu miejscowości Kruszewiec.
Cmentarz żydowski w Inowłodzu – kirkut został założony około 1820, zajmuje powierzchnię 0,7 ha, na której zachowało się około siedemdziesięciu nagrobków. Najstarszy pochodzi z 1831.