Powiat tomaszowski - Atrakcje

Strony

Zamek w Inowłodzu – zamek królewski z XIV wieku ufundowany przez Kazimierza Wielkiego znajdujący się w dolinie rzeki Pilicy we wsi Inowłódz w województwie łódzkim.
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu wolborskiego archidiecezji łódzkiej.
Tomaszów Mazowiecki, Polskiej Organizacji Wojskowej 11/15
Tomaszów Mazowiecki, Polskiej Organizacji Wojskowej 10/16
Telefon: +48 44 724 25 82
Ratusz w Tomaszowie Mazowieckim – budynek zaprojektowany przez Aleksandra Ranieckiego, wybudowany w latach 1925-1927, piętrowy; fasada zdobiona attyką, wewnątrz hall wsparty na kolumnach i piękna sala posiedzeń z galerią dla publiczności.
Ujazd, Kościelna 29a
Kościół Świętego Wojciecha – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu tomaszowskiego archidiecezji łódzkiej.
Inowłódz, Władysława Hermana 2
Kościół filialny św. Idziego w Inowłodzu, romański kościół zrekonstruowany w latach 1936-38 przez Adolfa Szyszko-Bohusza.
Gać Spalska – leśny rezerwat przyrody o powierzchni 81,65 ha, utworzony w 2006 roku na terenie gmin Lubochnia i Inowłódz, w powiecie tomaszowskim, w województwie łódzkim. W roku 2010 zwiększono obszar rezerwatu do 85,89 ha.
Rezerwat przyrody Łaznów – położony na terenie leśnictwa Rokiciny, w gminie Rokiciny, w powiecie tomaszowskim, w województwie łódzkim. powierzchnia 60,83 ha; data utworzenia 19 kwietnia 1979 roku; cel ochrony: zachowanie fragmentu lasu jodłowego naturalnego pochodzenia na granicy zasięgu jodły;
Kościół św. Zygmunta w Rososze (filia parafii Będków) – orientowany, drewniany kościół ufundowany przez biskupa Jana Dębowskiego w 1762 r. Obiekt wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Tomaszów Mazowiecki, Plac Tadeusza Kościuszki 18
Telefon: +48447246106
Rezerwat przyrody Kruszewiec – florystyczny i leśny rezerwat przyrody w gminie Lubochnia, w powiecie tomaszowskim, w województwie łódzkim, w pobliżu miejscowości Kruszewiec.
Rezerwat przyrody Rawka – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego. Od Starej Rawy do Bolimowa na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. powierzchnia – 487,00 ha rok utworzenia – 1983 rodzaj rezerwatu – wodny
Zalew Sulejowski (Zbiornik Sulejowski, Jezioro Sulejowskie) – sztucznie utworzony zbiornik wodny położony w województwie łódzkim, w powiatach piotrkowskim, opoczyńskim i tomaszowskim, na terenie gmin: Mniszków, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki i Wolbórz.
Rokiciny-Kolonia, Władysława Stanisława Reymonta 23
Parafia pw. Świętej Rodziny w Rokicinach-Kolonii – parafia rzymskokatolicka w archidiecezji łódzkiej – dekanat kurowicki. Mieści się przy ulicy Reymonta w Rokicinach-Kolonii. Parafię prowadzą księża archidiecezjalni.
Tomaszów Mazowiecki, pl. Kościuszki 21
Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy w Tomaszowie Mazowieckim – kościół filialny należący do diecezji warszawskiej kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
Kompleks schronów w Konewce – jeden z dwóch kompleksów schronów kolejowych wchodzących w skład Stanowiska dowodzenia "Obszar Środek" (niem. "Anlage Mitte"), położony w lesie obok wsi Konewka.
Cmentarz żydowski w Inowłodzu – kirkut został założony około 1820, zajmuje powierzchnię 0,7 ha, na której zachowało się około siedemdziesięciu nagrobków. Najstarszy pochodzi z 1831.
Tomaszów Mazowiecki, Św. Antoniego 37-39
Kościół ewangelicko-augsburski Zbawiciela w Tomaszowie Mazowieckim – kościół parafialny należący do diecezji warszawskiej kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Strony