Powiat pajęczański

0

Powiat pajęczański - powiat ziemski w województwie łódzkim.

Warto zobaczyć

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Leonarda – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Pajęczno archidiecezji częstochowskiej.
Działoszyn, Kościelna 2
Kościół świętej Marii Magdaleny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Działoszyn archidiecezji częstochowskiej.
Ług (także Matusowiec) – jezioro na Wysoczyznie Bełchatowskiej, położone w województwe łódzkim, w powiecie pajęczańskim, w mieście Pajęczno. Jezioro znajduje się w północnej części miasta i jest otoczone lasami z trzech stron. Ług znajduje się w Parku Tysiąclecia.
Jaskinia Niespodzianka – jaskinia o długości 90 metrów w wapiennej Górze Zelce (Jura Wieluńska). Odkryta w 1963 przez Bronisława W. Wołoszyna, zinwentaryzowana przez Adama Szynkiewicza w 1971.
Jaskinia Za Kratą – jaskinia o głębokości 17 metrów w Górze Zelce (Jura Wieluńska).
Cmentarz rzymskokatolicki w Pajęcznie – został założony najprawdopodobniej w I poł. XIX wieku (najstarszy zachowany nagrobek o czytelnej inskrypcji pochodzi z 1851 roku). Na szczególną uwagę zasługują: grobowiec dziedzica Dylowa (1897)
Rezerwat przyrody Murowaniec – florystyczny i leśny rezerwat przyrody w gminie Pajęczno, w powiecie pajęczańskim, w województwie łódzkim.
Jaskinia Stalagmitowa – jaskinia o długości 110 m i głębokości 12 m w Górze Zelce (Jura Wieluńska).