Głowno

0

Głowno - miasto w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim.

Warto zobaczyć

Zespół dworsko-parkowy "Zabrzeźnia" znajduje się w Głownie i należał do dóbr "Zabrzeźnia". Składa się z dworku oraz pozostałości zabytkowego parku. Pod koniec XIX wieku właścicielem dóbr "Zabrzeźnia" był Wincenty Matuszewski herbu Topór, który w 1840 roku wybudował modrzewiowy dworek.
Głowno, Karasicka 54
Parafia św. Maksymiliana Kolbego w Głownie – parafia znajduje się na terenie dekanatu głowieńskiego diecezji łowickiej. Powstała 1 września 1987 z parafii św. Jakuba w Głownie dzięki dekretowi księdza biskupa Władysława Ziółka, ordynariusza łódzkiego i jest najmłodszą w mieście.
Głowno, Łowicka 7/11
Kościół Świętego Jakuba Apostoła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Głowno diecezji łowickiej.
Głowno, Władysława Sikorskiego 1
Kościół Świętej Barbary – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Głowno diecezji łowickiej.
Mrożyczka – zalew w Głownie (miasto w województwie łódzkim), utworzony w 1975 na rozlewiskach rzeki Mrogi, o powierzchni ok. 38 ha.
Głowno, Łowicka 8
Synagoga w Głownie – zbudowana została przed 1881 r. Do 1 września 1939 r. funkcjonowała jako tzw. "Mała Synagoga". Podczas II wojny światowej została zdewastowana przez Niemców i całkowicie utraciła swój religijny charakter. Po wojnie w budynku synagogi znajdował się dom kultury.
Muzeum Regionalne w Głownie – muzeum założone w 1989 r. z inicjatywy działaczy Towarzystwa Przyjaciół Miasta Głowna. Placówka powstała na bazie utworzonej w 1977 sali pamięci historycznej TPMG.