Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

0

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu – muzeum sztuki współczesnej, powołane 19 grudnia 2005 roku uchwałą Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Inicjatorem powstania Centrum był Andrzej Wajda, który przez wiele lat przekazywał dzieła sztuki dla Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Pokaźne zbiory przestały mieścić się w Muzeum Sztuki Współczesnej mieszczącym się w dwóch kamienicach w radomskim rynku. Lokalizację w starej elektrowni przedstawiła Kaja Koziarska w ramach swojej pracy dyplomowej.

Główny gmach centrum to zlokalizowany w śródmieściu Radomia budynek pierwszej w Królestwie Polskim elektrowni działającej od 1901. Podczas II wojny światowej wywieziono część z agregatów prądotwórczych, wytwarzania prądu zaprzestano w 1956 roku. W roku 1963 uruchomiono tu Ciepłownię Miejską Nr 3. Eksploatacji zaprzestano w 1998 roku.

Centrum przejmie zbiory Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, czyli około 4.000 prac.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.