Kościół św. Franciszka z Asyżu

0

Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej i św. Franciszka z Asyżu w Górze Włodowskiej i Zdowie – parafia rzymskokatolicka w Górze Włodowskiej i Zdowie.

Czytaj dalej

Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej i św. Franciszka z Asyżu w Górze Włodowskiej i Zdowie – parafia rzymskokatolicka w Górze Włodowskiej i Zdowie.

Historia

Nazwę miejscowości Zdów w zlatynizowanej staropolskiej formie Zdow wymienia w latach (1470-1480) Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis. Kościół w Zdowie wznieśli mieszkańcy w latach 50. XX wieku. Samodzielne duszpasterstwo w Górze Włodowskiej ustanowione zostało w 1987, po erygowaniu parafii w 1989 konsekracji nowego Kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu dokonał abp Stanisław Nowak 26 września 1999. Parafia powstała po wydzieleniu z Parafii św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach. Należy do Dekanatu Zawiercie – NMP Królowej Polski archidiecezji częstochowskiej. Terytorialnie do parafii należa dwie miejscowości: Góra Włodowska i Zdów.

Na terenie parafii znajdują się:

  • Ośrodek Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej
  • Filia Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego we Włodowicach z siedzibą w Zdowie

Proboszczowie

  • ks. Ryszard Marciniak (1987-2002)
  • ks. Dariusz Zając (2002- 2010)
  • Ks. Józef Ogorzały (2010 -2013)
  • Ks. Roman Dziembowski (od 2013)

Kościół św. Franciszka z Asyżu - nie napisano jeszcze przewodnika po tym miejscu oraz nie mamy jego zdjęć. Jeśli znasz to miejsce lub masz jego zdjęcia, to tutaj możesz napisać przewodnik lub dodać swoje zdjęcia.