Gmina Pilica

0

Gmina Pilica - gmina miejsko-wiejska w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskm.

Warto zobaczyć

Zamek w Smoleniu – zamek rycerski znajdujący się we wsi Smoleń w województwie śląskim oraz na Szlaku Orlich Gniazd oraz Jurajskim Rowerowym Szlaku Orlich Gniazd.
Zamek w Pilicy (zwany również pałacem) - zabytkowy zamek znajdujący się w mieście Pilica, w województwie śląskim. Otoczony fortyfikacjami bastionowymi zamek składa się z 4 skrzydeł otaczających wewnętrzny dziedziniec.
Pilica, Klasztorna 47
Klasztor Franciszkanów w Pilicy – klasztor zakonu Reformatów, został założony w 1740 r., fundatorką terenu pod budowę była Maria Józefa z Wesselów Sobieska. Klasztor oficjalnie zaczął działać w 1745 r.
Pilica, Partyzantów 4
Telefon: 32 673 50 67
Parafia św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pilicy - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie pilickim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce. Utworzona w 1089 roku. Obsługiwana jest przez księży diecezjalnych.
Pałac Moesów w Wierbce – wybudowany w 1889 r., w miejscowości Wierbka.
Pilica, Plac Adama Mickiewicza
Dolina Wodącej – dolina położona na Wyżynie Krakowsko–Częstochowskiej w pobliżu Pilicy, pomiędzy wsią Smoleń (województwo śląskie) a wsią Domaniewice (województwo małopolskie). Cechą charakterystyczną wyróżniającą tę dolinę spośród innych dolin jurajskich jest brak cieku wodnego.
Cmentarz wojenny w Biskupicach – cmentarz z okresu I wojny światowej, znajdujący się w miejscowości Biskupice, obok Pilicy. Pochowano na nim żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej.