Kościół Przemienienia Pańskiego

0

Parafia Przemienienia Pańskiego w Zuzeli – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Czyżew). Mieści się w Zuzeli.

To właśnie tutaj został ochrzczony kardynał prezbiter prymas Polski Stefan Wyszyński.

Czytaj dalej

Parafia Przemienienia Pańskiego w Zuzeli – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Czyżew). Mieści się w Zuzeli.

To właśnie tutaj został ochrzczony kardynał prezbiter prymas Polski Stefan Wyszyński.

Historia

Pierwotna fundacja kościoła wraz z bogatym uposażeniem wzmiankowana we wczesnym średniowiecznym inwentarzu dóbr biskupstwa płockiego. 1406 wzmiankowany kościół pw. św. Mikołaja; przed 1422 utworzenie prepozytury kanoników regularnych; 1448 bp. płocki Paweł Giżycki potwierdza zasięg parafii; 1480 prepozytura ponownie uposażona przez opata czerwińskiego Rafała, wówczas kościół pw. Trójcy Świętej; 1609 wzmiankowany kościół drewniany pw. Trójcy Świętej i św. Leonarda; kolejny drewniany zbudowany w 1726 r. staraniem Jana Słomczewskiego, kanonika regularnego konsekrowany 1792 r. Do 1819 r. pod zarządem kanoników. Obecny kościół murowany, neogotycki, wzniesiony w latach 1908-1913, konsekrowany w 1913 r. pod nowym wezwaniem. Zamiast wieży zniszczonej w 1944 r. szczyt zaprojektowany 1957 r. przez arch. Karola Szymańskiego.

Stefan Wyszyński

Zuzela była dla prymasa synonimem miłości i wielkiej wiary. Tu został członkiem Kościoła, kiedy w sierpniu 1908 r. ksiądz Antoni Lipowski udzielił mu chrztu.

Najwcześniejszym wspomnieniem Stefana Wyszyńskiego były dwie twarze – twarz Białej Pani i twarz Czarnej Pani. Mały Stefan codziennie po przebudzeniu długo się im przyglądał. Zastanawiał się, dlaczego jedna jest biała a druga czarna. Wiszące nad jego łóżkiem wizerunki były kopiami dwóch obrazów najświętszych skarbów podzielonej pomiędzy dwóch zaborców Rzeczypospolitej: Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Ostrobramskiej. Maryjna pobożność była pierwszym i najsilniejszym doświadczeniem, jakie przyszły prymas Polski wyniósł z rodzinnego domu. Jego rodzice – Julianna (z domu Karp) i Stanisław Wyszyńscy – gorliwie czcili Matkę Chrystusa. Julianna najczęściej pielgrzymowała do Wilna, do Ostrej Bramy, ojciec zaś – do Częstochowy na Jasną Górę.

3 sierpnia 1901 r. urodził się w Zuzeli nad Bugiem na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Najstarszym dzieckiem Wyszyńskich była córka Anastazja, a po Stefanie na świat przyszły jeszcze trzy dziewczynki: Stanisława, Janina i Zofia (żyła tylko przez miesiąc) oraz syn Wacław, który zmarł w wieku 11 lat.

Stanisław Wyszyński był organistą w miejscowej parafii, a Julianna prowadziła dom i wychowywała dzieci. Stefan rósł w otoczeniu głęboko religijnym, na co dzień też był światkiem niezwykłego szacunku okazywanego każdemu człowiekowi, jego pracy, a także poszanowaniu zboża i chleba. W 1910 r. rodzina Wyszyńskich przeprowadziła się do Andrzejewa.

W czasie pobytu w Łomży w 1966 r. prymas Wyszyński powiedział: „Wolno mi, dzieci najmilsze i moi współrodacy, pielęgnować w sobie tę szlachetną dumę. Wolno mi dziękować Ziemi Łomżyńskiej, która na pograniczu Mazowsza i Podlasia w Zuzeli, Ziemi Nurskiej, dała mi życie z mojej Matki, spoczywającej na cmentarzu w Andrzejewie, diecezji łomżyńskiej. Wolno mi tu, w obliczu Boga w Trójcy Świętej Jedynego, dziękować za chrzest, za to, że w parafii Zuzela byłem przyjęty do Kościoła powszechnego, któremu teraz mam zaszczyt całą duszą służyć”.

Prymas przyszedł na świat w malutkiej wiosce Zuzela. Do dzisiaj zachował się mały drewniany domek, w którym spędził pierwsze lata życia. Obecnie mieści się tam muzeum lat dziecięcych prymasa, w którym można obejrzeć zdjęcia i pamiątki rodzinne Stefana Wyszyńskiego. Przed kościołem parafialnym, w którym chrzczono przyszłego Ojca polskiego Kościoła, stoi pomnik Prymasa Tysiąclecia, którym opiekują się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej.


Kościół Przemienienia Pańskiego - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.