Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

0

Cerkiew św. Dymitra w Łukowem – dawna cerkiew greckokatolicka z 1828, wzniesiona na miejscu wcześniejszej. Obecnie użytkowana przez parafię rzymskokatolicką jako kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Czytaj dalej

Cerkiew św. Dymitra w Łukowem – dawna cerkiew greckokatolicka z 1828, wzniesiona na miejscu wcześniejszej. Obecnie użytkowana przez parafię rzymskokatolicką jako kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Historia

Pierwsza cerkiew w Łukowem była wzmiankowana w 1761. Kolejną wzniesiono z inicjatywy rodziny Truskolaskich, ówczesnych właścicieli wsi, w 1828. W 1864 we wnętrzu obiektu pojawił się nowy ołtarz i ikonostas. W 1927 został zorganizowany remont cerkwi.

Po Akcji „Wisła” cerkiew została zaadaptowana na kościół rzymskokatolicki, tracąc oryginalny wystrój poza ołtarzem bocznym, a od 1970 jest siedzibą parafii Matki Boskiej Królowej Polski.

Architektura

Po przebudowach budynek dawnej cerkwi jest dwudzielny, z wieżą położoną nad przedsionkiem. Fasada obiektu jest skromnie dekorowana doryckimi pilastrami, okna w budynku są półkoliste. Wieżę wieńczy niewielki hełm z krzyżem, sygnaturka o podobnej formie jest położona ponad środkiem nawy. W dobudówce znajduje się zakrystia.

Dzwonnica cerkiewna jest równocześnie bramą wjazdową na teren cerkwi. Obok budynku znajdował się greckokatolicki cmentarz, po którym pozostało jedynie odnowione ogrodzenie.


Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.