Jaskinia Dziury - Atrakcje

0

Strony

Dziury – jaskinia w Pieninach, w ich części zwanej Pieninkami. Znajduje się na północnych stokach Sokolicy, przy zielonym szlaku turystycznym z Krościenka na Przełęcz Sosnów. Nazwa jaskini pochodzi od terenu na którym się znajduje – Dziury.
Sokolica (747 m n.p.m.) – szczyt w pn.-wsch. części Pienin Środkowych w tzw. Pieninkach. Od sąsiedniego, leżącego w tej samej grani Czertezika oddziela ją przełęcz Sosnów. Geologicznie jest to część Pienińskiego Pasa Skałkowego, zbudowana z odpornych na wietrzenie wapieni rogowcowych.
Długi Gronik (569 m) – zalesione wzniesienie w Pieninach. Tworzy najdalej na północny wschód wysunięty, znajdujący się w zakolu Dunajca skraj Pieninek. Położone jest już poza granicami Pienińskiego Parku Narodowego, administracyjnie należy do Krościenka.
Schronisko im. Henryka Sienkiewicza w Krościenku nad Dunajcem – nieistniejące schronisko górskie, położone w Pieninach na przełęczy Przechodki Wielkie nad Dunajcem .
Czertezik (772 m n.p.m.) – szczyt w Pieninach Właściwych będący drugą co do wysokości kulminacją Pieninek. Nazwa pochodzi od dawnej polany Czertezik. Jest to długi i wąski szczyt o wierzchołkowych partiach zbudowanych z wapieni krynoidowych.
Czerteż – szczyt o wysokości 774 m n.p.m. w Pieninach Właściwych. Jest najwyższym szczytem w grani Pieninek. Znajduje się w tej grani pomiędzy Czertezikiem (772 m) i Ociemnym Wierchem (740 m), od którego oddziela go przełęcz Burzana (724 m). Dawniej nazywany też Czertezem lub Czertezym.
Przechodni Wierch – szczyt o wysokości 552 m n.p.m. w Pieninach Właściwych, na terenie Pienińskiego Parku Narodowego.
Schronisko im. Mikołaja Zyblikiewicza w Szczawnicy – nieistniejące schronisko górskie, położone w Pieninach nad Dunajcem, przy Drodze Pienińskiej, niedaleko istniejącego obecnie schroniska PTTK "Orlica".
Ociemny Wierch – porośnięty jodłowym lasem garb (740 m n.p.m.) w Pieninach Właściwych, w grani Pieninek, pomiędzy przełęczami Burzana (ok. 720 m) i Kurnikówka (694 m). Przechodzi przez niego niebieski szlak turystyczny zwany Sokolą Percią.
Walusiowa Jama – jaskinia w polskich Pieninach. Znajduje się w ich części zwanej Pieninkami w Czerwonych Skałach w dolinie Pienińskiego Potoku poniżej przełęczy Burzana. Położony ok. 150 m powyżej Pienińskiego Potoku otwór wejściowy o szerokości 10 m i wysokości ok.
Schronisko PTTK "Orlica" (czasem określane również jako Pod Orlicą) – schronisko turystyczne położone w Pieninach, w granicach administracyjnych Szczawnicy.
Bystrzyk (704 m n.p.m.) – szczyt wieńczący wschodnią ścianę Przełomu Pienińskiego, naprzeciwko Sokolicy. Należy do Małych Pienin, przez niektórych geografów zaliczany jest jednak do Pienin Właściwych. Zbudowany jest z twardych wapieni rogowcowych serii pienińskiej. Tworzy skalistą grań długości ok.
Kapliczka św. Kingi – kapliczka w Pieninach, przy zielonym szlaku turystycznym z Krościenka na Przełęcz Sosnów (i dalej Sokolą Percią na Sokolicę). Znajduje się na kamiennej podmurówce poniżej doliny Ociemne, przy Ociemnym Potoku. Jest to stara kapliczka, data jej wybudowania nie jest znana.
Wysoka Góra (527 m) – niewybitne wzniesienie w Beskidzie Sądeckim, w zachodniej części Pasma Radziejowej, między Cizową Górą a doliną Dunajca.
Facimiech (668 m n.p.m.) – szczyt w Masywie Trzech Koron w Pieninach Właściwych. Położony jest na wschód od Trzech Koron i wraz z Łysiną i Klejową Górą tworzy grupę Łysiny.
Zamek Pieniński – ruiny zamku położonego w Karpatach polskich, pod wierzchołkiem Zamkowej Góry (799 m n.p.m.) w Pieninach Właściwych.
Grota św. Kingi i posążek świętej Kingi – znajdująca się w ruinach Zamku Pienińskiego na Zamkowej Górze w Pieninach grota skalna, w której umieszczony jest posążek św. Kingi. Prawdopodobnie to właśnie księżna Kinga ze swojego posagu ufundowała odbudowę dawnego pienińskiego zamku.
Ostry Wierch (851 m n.p.m.) – szczyt w Pieninach Właściwych, w północnej grani Masywu Trzech Koron.
Góra Zamkowa – góra na końcu północno-wschodniego grzbietu Masywu Trzech Koron w Pieninach Właściwych.
Koszarzyska – położona na wysokości 821–880 m n.p.m. przełęcz i polana pienińska na północnym zboczu Trzech Koron (982 m), w grani biegnącej z ich szczytu w kierunku Zamkowej Góry (779 m), na południe od Ostrego Wierchu (851 m).

Strony