Gmina Żegocina

0

Gmina Żegocina - gmina wiejska w powiecie bocheńskim, w województwie małopolskim.

Warto zobaczyć

Zbudowany w konstrukcji zrębowej z drewna modrzewiowego w 1563 roku, w stylu gotyckim, z fundacji króla Zygmunta Augusta. Istnieje również hipoteza, że pochodzi z XV wieku. Prawdopodobne jest, że część materiałów ze starego kościoła użyto przy budowie nowego.
Kościół MB Nieustającej Pomocy w Łąkcie Górnej – kościół parafialny z 1989. Znajduje się w dekanacie lipnickim.
Kaplica Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Rozdzielu została zbudowana w latach 1958-1962 z inicjatywy pochodzącego z Kamionki Małej ks. Michała Krawczyka. Ów ksiądz chciał w ten sposób uczcić i umocnić kult Matki Bożej w okolicy.
Cmentarz wojenny nr 304 – Łąkta Górna – cmentarz z I wojny światowej znajdujący się we wsi Łąkta Górna w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Żegocina. Jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K.
Murowany kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja Biskupa w Żegocinie - kościół parafialny z 1896 roku. Należy do dekanatu Lipnica Murowana.
Cuba (596 m) – wzgórze w Beskidzie Wyspowym. Znajduje się po wschodniej stronie przełęczy Widoma (535 m), która oddziela go od wschodniego grzbietu Kamionnej (801 m). Przez Widomą prowadzi droga wojewódzka nr 965.
Cmentarz wojenny nr 302 - Żegocina – cmentarz z I wojny światowej zaprojektowany przez Franza Starka, znajdujący się we wsi Żegocina w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Żegocina.
Górczyna (522 m) – niewielkie wzniesienie na zachodnim krańcu pasma Łopusza w Beskidzie Wyspowym, w obrębie miejscowości Żegocina i Rozdziele. Nazwa pochodzi od należącego do Żegociny osiedla Górczyna na jej północnych stokach.
Łopusze – nazwa obejmująca dwa szczyty w najdalej na wschód wysuniętej części Beskidu Wyspowego, który traci już tutaj swój „wyspowy” charakter i tworzy pasmo o równoleżnikowym przebiegu.