Gmina Stronie Śląskie - Przyroda

Strony

Sowia Kopa (672 m n.p.m.) – szczyt w Górach Złotych, najbardziej wysunięty ku dolinie w jednym z pasm wcinajacych się w dolinę w pobliżu Stronia Śląskiego.
Smrecznik - szczyt w Górach Złotych (Sudety Wschodnie). Położony rejonie Jaworowej Polany, w bocznym grzbieciku odchodzącym ku zachodowi od Smreka. Zbudowany ze skał metamorficznych. Zbocza porośnięte lasem. Na szczycie lasy zostały zniszczone w wyniku klęski ekologicznej.
Czarna Góra (dawniej niem. Schwarzer Berg) – szczyt 1205 m n.p.m. w ramieniu Żmijowca w Masywie Śnieżnika, którego przedłużeniem jest pasmo Krowiarek (sama Czarna Góra do nich jednak nie należy – granicą między tymi pasmami jest Przełęcz Puchaczówka, położona ok.
Krzyżnik (dawniej niem. Kreuzberg, po 1945 r. również Góra Krzyżatka) – góra ze szczytem na wysokości 710 m n.p.m. znajdująca się w Masywie Śnieżnika w Sudetach w pobliżu Stronia Śląskiego.
Zalew w Starej Morawie – sztuczny zbiornik wodny retencyjno-rekreacyjny o powierzchni 5,5 ha w pobliżu wsi Stara Morawa, ok. 1,3 km od Stronia Śląskiego w województwie dolnoślaskim. Wybudowany został z funduszy europejskich. Oddany został oficjalnie do użytku 7 lipca 2007 r.
Jaskinia Niedźwiedzia – najdłuższa jaskinia całych Sudetów, położona w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, w pobliżu wsi Kletno. Odkryta podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku, w obrębie wzniesienia Stroma (1166 m n.p.m.).
Smrekowiec (dawniej niem. Heuboden, Heu Berg lub Heuberg) – góra ze szczytem na wysokości 1123 m n.p.m. znajdująca się w Masywie Śnieżnika w Sudetach, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.
Żmijowiec (1153 m n.p.m.) – szczyt w Masywie Śnieżnika o charakterze długiego i krętego grzbietu (dawna niem. nazwa Otter Köppel).
Rezerwat przyrody "Śnieżnik Kłodzki" – krajobrazowo-florystyczny rezerwat przyrody w południowo-zachodniej Polsce, w Masywie Śnieżnika, w Sudetach Wschodnich, województwo dolnośląskie.
Dziczy Grzbiet (dawniej niem. Sauberg) – grzbiet górski na wysokości ok. 960 m n.p.m. znajdujący się w Masywie Śnieżnika w Sudetach, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.
Rudka (dawniej niem. Zechenberg, po 1945 r. również Mokrzyca) – góra ze szczytem na wysokości 956 m n.p.m. znajdująca się w Masywie Śnieżnika w Sudetach, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego w pobliżu wsi Sienna, Janowa Góra i Kletno.
Sądejowa Szczelina – jaskinia krasowa w górnej części doliny Kleśnicy w Masywie Śnieżnika, na zboczu Stromej, na terenie ścisłego rezerwatu.
Łysiec (964 m n.p.m., dawniej niem. Kahlerberg) – szczyt w Górach Bialskich w Sudetach Wschodnich. Stanowi (razem z Gołogórą i Gołogrzbietem) wysunięty masyw Gór Bialskich w kierunku Obniżenia Lądka i Stronia i doliny rzeki Białej Lądeckiej.
Suszyca (dawniej niem. Dürrerberg, Dürren Berg) – góra o wysokości 1047 m n.p.m. znajdująca się w Górach Bialskich w Sudetach, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Jest charakterystycznym wzniesieniem widocznym z leżącego w dolinie Stronia Śląskiego w kierunku południowo-wschodnim.
Porębek (dawniej niem. Kohlhaue) – szczyt na wysokości 898 m n.p.m. znajdujący się w Masywie Śnieżnika w Sudetach, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.
Rezerwat przyrody "Puszcza Śnieżnej Białki" – krajobrazowo-florystyczny rezerwat przyrody, w południowo-zachodniej Polsce w Górach Bialskich, w Sudetach Wschodnich, województwo dolnośląskie
Płaczka (góra) płaczka (zawód)
Brusek (zwany również Brunek) (czes. Brousek) – szczyt o wysokości według różnych źródeł 1116 lub 1124 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce w Górach Bialskich w Sudetach Wschodnich.
Przednia (dawniej niem. Vorderber, po 1945 r. również Przedniak) – góra ze szczytem na wysokości 914 m n.p.m. znajdująca się w Masywie Śnieżnika w Sudetach, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.
Przełęcz Śnieżnicka (1123 m n.p.m.) – przełęcz górska, w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika.

Strony