Dwór w Oborach

0

Pałac w Oborach - świecka rezydencja wiejska z XVII wieku w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna, we wsi Obory. Pałac powstał w latach 1681-1688, został wybudowany w stylu barokowym.

Czytaj dalej

Pałac w Oborach - świecka rezydencja wiejska z XVII wieku w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna, we wsi Obory. Pałac powstał w latach 1681-1688, został wybudowany w stylu barokowym.

Historia

Od 1650 r. w posiadaniu Obór był Jan z Wielopola, wojewoda krakowski. W 1688 r. dziedzicem dóbr stał się jego syn Jan. Wybudował on w miejscu starszego drewnianego dworu pałac w stylu barokowym (1681-1688). Budynek powstał najprawdopodobniej wg projektu Tylmana z Gameren lub jego ucznia. Charakteryzował się on łamanym dachem polskim, odmiany krakowskiej. Nad drzwiami umieszczono herb Wielopolskich - Starykoń.

Lokalizacja dworu sprzyjała kontaktom Jana Wielopolskiego z Janem III Sobieskim, mieszkającym w Wilanowie. Wielopolski poślubił Marię Annę D'Arquien, która była siostrą królowej Marysieńki. W krótkim czasie otrzymał nominację na Kanclerza Wielkiego Koronnego. W 1688 r. w niewyjaśnionych do końca okolicznościach zmarł. Najprawdopodobniej w Oborach.

W latach 1785-1791 na zlecenie Urszuli Wielopolskiej de domo Potockiej miał miejsce remont pałacu. Zmieniono dach na mansardowy. Umieszczono w nim okna w rokokowych blaszanych obramieniach. Sufity opatrzono w profilowane gzymsy. Przeprowadzono remont kominków i obramień drzwiowych. Malarz Szmuglewicz był autorem plafonu zlokalizowanego w jednym z narożnych pokojów. Po śmierci Urszuli Wielopolskiej właścicielem dóbr stał się hrabia Kasper Potulicki herbu Grzymała.

W 1893 r. została dobudowana do pałacu kaplica, unowocześniono wnętrza i przeniesiono schody prowadzące na piętro na tył budynku (prace pod kierunkiem Władysława Marconiego). Potuliccy byli właścicielami dóbr do 1944 r. Wówczas usunęły ich z majątku niemieckie władze za udział Jana, Teresy i Anny w powstaniu warszawskim. Na cmentarzu w Słomczynie zlokalizowana jest kaplica grobowa rodziny Potulickich.

Obecnie jest to budynek murowany, parterowy, z mieszkalnym poddaszem. Posiada układ wnętrz dwutraktowy, z holem, sienią, klatką schodową na osi. Wnętrze ze stylowymi meblami. Siedzibę swą ma w nim Dom Pracy Twórczej Związku Literatów Polskich Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiego Pen Clubu - nie jest udostępniony do zwiedzania.

Miejscowość Konstancin-Jeziorna została utworzona na rozparcelowanej części majątku oborskiego pod koniec XIX wieku Nazwa jej pochodzi od Konstancji z Potockich Skórzewskiej.

Obiekty znajdujące się na obszarze dóbr oborskich:

  • dawny dwór (1681-1688);
  • oficyna podworska wzniesiona po połowie XVIII wieku staraniem Hieronima Wielkopolskiego, restaurowana przez Potulickich;
  • dawna stajnia wzniesiona w drugiej połowie XVIII wieku, przebudowana na mieszkanie i pomieszczenia gospodarcze;
  • park krajobrazowy z XVIII wieku, przekomponowany po 1945 r. z pomnikami przyrody;
  • budynki gospodarcze z XIX wieku: (czworaki, gorzelnia, browar, magazyn zbożowy).

Dwór w Oborach - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.