Dom nr 295 - Atrakcje

0

Strony

Tenczynek, Chłopickiego 23
Zabytkowy dom w Tenczynku – znajdujący się w Tenczynku, w gminie Krzeszowice, w powiecie krakowskim. Położony jest przy obecnej ul. Chłopickiego 23 (dawny nr 295). Został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
Tenczynek, Księdza Mieczysława Mądrzyka
Tenczynek, Księdza Mieczysława Mądrzyka 21a
Kościół św. Katarzyny w Tenczynku – murowana świątynia rzymskokatolicka, położona na niewielkim wzniesieniu Górka Sieradzka w Tenczynku, pełniąca funkcję kościoła parafialnego parafii obejmującej wsie Tenczynek i Rudno. Jej patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.
Tenczynek, Pareńskiego
Willa Eliza – znajdująca się w Tenczynku, w gminie Krzeszowice, w powiecie krakowskim. Położona jest w Rzeczkach - najbardziej na wschód wysuniętej części Tenczynka, przy skrzyżowaniu drogi powiatowej 2121K - do kamieniołomu Niedźwiedzia Góra i dawnej Kopalni Krystyna a ul. Pareńskiego.
Tenczynek, Zwierzyniecka
Brama Zwierzyniecka – zabytek w stylu neogotyckim z 2 poł. XIX w. znajdujący się w Tenczynku, w gminie Krzeszowice, w powiecie krakowskim.
Buczyna – zalesione wzgórze o wysokości 330 m n.p.m. na Garbie Tenczyńskim, położone w województwie małopolskim, w miejscowości Tenczynek .
Ułańskie Zdrowie – zalesione wzgórze o wysokości 318 m n.p.m. Znajduje się na Grzbiecie Tenczyńskim w Las Zwierzyniec, na wschód od części miejscowości Tenczynek o nazwie Rzeczki na granicy z osiedlem Gwoździec w Krzeszowicach (działka nr 1858) w województwie małopolskim.
Niedźwiedzia Góra – całkowicie zalesione wzniesienie (354 m n.p.m.) na obszarze Garbu Tenczyńskiego na południowy wschód od Krzeszowic, koło południowo wschodnich krańców Tenczynka. Wchodzi w skład dużego kompleksu leśnego (m.in. Puszcza Dulowska, Las Zwierzyniecki).
Krzeszowice, Tadeusza Kościuszki 3a
Spichlerz folwarczny w Krzeszowicach – spichlerz folwarczny w Krzeszowicach z 1848. Murowany budynek (spichlerz folwarczny i wozownia) z najbliższym otoczeniem został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
Krzeszowice, Tadeusza Kościuszki 3a
Budynek dawnej stajni pałacowych (angielskich) w Krzeszowicach – budynek stajni w Krzeszowicach, przy ul. Kościuszki 3.
Czerwieniec (dawniej Kozłowa Góra) – zalesione wzgórze o wysokości 380,3 m n.p.m. na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Willa Japonka – willa w Krzeszowicach z 1920, z drewnianym poddaszem, nakrytym dachami mansardowymi. Na parterze mieściła się tu restauracja, kawiarnia, pijalnia mleka, a na piętrze pokoje dla kuracjuszy uzdrowiska wraz z obsługą. Obecnie znajdują się tam prywatne mieszkania.
Stary Pałac Potockich w Krzeszowicach – piętrowy późnoklasycystyczny budynek położony na skraju parku Miejskiego w Krzeszowicach.
Park Miejski w Krzeszowicach – XIX-wieczny park Potockich położony w zachodniej części Krzeszowic, w pobliżu ulicy Ogrodowej na terenie parku stoi pałac Potockich oraz tzw. Stary Pałac.
Uzdrowiskowy Dom Gościnny - były klasycystyczny piętrowy hotel łazienkowy w Krzeszowicach. Powstał w 1876. Znajdowało się w nim 8 mieszkań dwupokojowych z kuchnią oraz 4 pokoje jednoosobowe. Na przeł. XIX i XX w.
Krzeszowice, Nowa Wieś 8
Telefon: +48 12 282 13 22
Kaplica św. Stanisława Biskupa w Krzeszowicach – kaplica znajdująca się w Krzeszowicach, w powiecie krakowskim. Położona jest w zachodniej części dawnego parku pałacowego Potockich. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
Pałac Potockich w Krzeszowicach – XIX-wieczna rezydencja Potockich położona w zachodniej części Krzeszowic, w pobliżu ulicy Ogrodowej w najwyższym punkcie tutejszego parku (290 m n.p.m.).
Góra Porąbka – zalesione wzgórze o wysokości 361 m n.p.m. Znajduje się na Grzbiecie Tenczyńskim w najbardziej na południe wysuniętej części Lasu Zwierzyniec pomiędzy miejscowościami Tenczynek a Nawojowa Góra (ok. 1,5 km na zachód od centrum wsi) w województwie małopolskim.

Strony