Austriacki szpital wojskowy na Wawelu - Gmachy

0

Strony

Budynek dawnego szpitala – obiekt znajdujący się na zachodnim stoku wzgórza wawelskiego pod numerem 9.
Budynek administracji – gmach nr 8, wchodzący w skład zabudowy Wzgórza Wawelskiego. Wybudowano go w 1946 r. na miejscu wyburzonego domu rekonwalescentów wojennych. Znajdują się tu biura Państwowych Zbiorów Sztuki, a dawniej także Kierownictwa Odnowienia Zamku Królewskiego.
Budynek dawnego Seminarium Duchownego – gmach nr 7 na wzgórzu wawelskim w Krakowie. Od północy przylega do murów fortyfikacyjnych. Mieści się pomiędzy budynkiem administracji, a Domem Katedralnym.
Kraków, Bernardyńska 3
Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie – instytucja katolicka kształcąca księży dla diecezji sosnowieckiej usytuowana w Krakowie. Została powołana do istnienia przez biskupa diecezji sosnowieckiej Adama Śmigielskiego 4 czerwca 1992. Patronem Seminarium jest św.
Kraków, Grodzka 64
Arsenał Królewski – budynek dawnego arsenału, założony w 1. połowie XVI wieku przez Zygmunta Starego wraz z odlewnią dział. Od początku XX wieku budynek wykorzystywany jest przez Uniwersytet Jagielloński. Arsenał Królewski położony jest przy ulicy Grodzkiej 64 na Starym Mieście w Krakowie.
Kraków, Plac Na Groblach 9
I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie (znane również jako Kolegium Nowodworskie, Nowodworek), dawne Gimnazjum św. Anny – jedna z najstarszych istniejących i nieprzerwanie działających w Polsce szkół średnich o charakterze świeckim.
Kraków, Grodzka 53
Collegium Iuridicum Uniwersytetu Jagiellońskiego – jeden z najstarszych budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego, znajdujący się przy ul. Grodzkiej 53 w Krakowie. Od południa przylega do placu św. Marii Magdaleny, od zachodu do ul. Kanoniczej.
Collegium Broscianum – budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, położony przy ulicy Grodzkiej 52/54. Mieszczą się w nim instytuty filozofii, socjologii, religioznawstwa, botaniki (dawniej również etnologii i geografii).
Kraków, Zwierzyniecka 1
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie – najważniejsza i jedna z największych sal koncertowych Krakowa. Znajduje się w gmachu przy ul. Zwierzynieckiej 1. Koncert inauguracyjny odbył się 3 lutego 1945 roku.
Kraków, Józefa Dietla 70
Szkoła Podstawowa nr 16 w Krakowie – założona na podstawie aktu fundacyjnego Rady Szkolnej Krajowej z dnia 12 sierpnia 1892 roku jako czteroklasowa szkoła męska. Budynek szkolny zaprojektowany przez architekta miejskiego Stefana Żołdaniego między ulicami Zieloną (obecnie Sarego), Dietla i św.
Kraków, Gołębia 24
Collegium Novum – główny budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Znajduje się przy ul. Gołębiej 24, przy Plantach. Powstał mniej więcej na miejscu Bursy Jeruzalem, która spłonęła w połowie XIX w. Jest to neogotycki gmach zbudowany w latach 1883-1887 według projektu Feliksa Księżarskiego.
Kraków, Wielopole 1
Pałac Prasy w Krakowie – budynek na rogu ulic Wielopole i Starowiślnej z okresu międzywojennego, w 1992 r. wpisany do rejestru zabytków.
Kraków, Gołębia 11
Collegium Minus – jeden z najstarszych gmachów Uniwersytetu Krakowskiego. Budynek ten to kamienica mieszczańska, usytuowana przy ulicy Gołębiej 11, którą w roku 1449 przejął Uniwersytet. Znajdowała się tutaj izba wspólna, lektoria i mieszkania profesorskie.
Kraków, św. Anny 6
Collegium Kołłątaja (pełna nazwa Collegium Phisicum im. Hugona Kołłątaja) – budynek przy ul. św. Anny 6 w Krakowie. Budynek wzniesiono z przeznaczeniem na ówczesne zakłady nauk przyrodnicznych i matematycznych, w tym mechaniki i hydrauliki.
Kraków, Wielopole 2
Poczta Główna w Krakowie – reprezentacyjny budynek poczty w Krakowie znajdujący się na rogu ulicy Wielopole 2 i ulicy Westerplatte 20.
Kraków, Gołębia 13
Collegium Witkowskiego (pełna nazwa oryginalna Collegium Phisicum im. Augusta Witkowskiego) – trójkondygnacyjny budynek przy ul. Gołębiej 13 w Krakowie, łączący elementy neogotyckie, neoromańskie i secesyjne. Budynek wzniesiono z przeznaczeniem na ówczesny Wydział Fizyki.

Strony