Skawina

0

Skawina - miasto w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim.

Warto zobaczyć

Ratusz w Skawinie – budynek ratusza miejskiego znajdujący się w północno-zachodniej części Rynku w Skawinie. Został wybudowany w 1904 r. według projektu architekta Władysława Ekielskiego w stylu secesyjnym. Obecnie mieści się w nim Urząd Miasta i Gminy.
Skawina, Korabniki, Stanisława Wyspiańskiego 1
Zespół dworski w Korabnikach – dwór znajdujący się w powiecie krakowskim, w gminie Skawina, w Skawinie. Obiekt w skład którego wchodzi: dwór, park, spichrz, stodoła, stajnie oraz młyn, został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
Zamek w Skawinie – nieistniejący średniowieczny zamek w Skawinie w województwie małopolskim.
Skawina, Ogrody, Marii Skłodowskiej-Curie 12
Parafia Miłosierdzia Bożego w Skawinie-Ogrodach - parafia należąca do dekanatu Skawina archidiecezji krakowskiej. Została utworzona w 1983. Kościół parafialny wybudowany w 1982 - 1995, poświęcony w 1995, konsekrowany 2007. Mieści się przy ulicy Marii Curie-skłodowskiej.
Rynek – plac w Skawinie, położony w centrum miasta. Powstał niedługo po erekcji miasta, które utworzono w 1364 roku. W 1683 r. król Jan III Sobieski odebrał tutaj defiladę husarii. Zabudowę stanowią średniowieczne kamienice oraz ratusz. Z rynku wychodzą ulice: Pokoju, J. Słowackiego, M.
Parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie - parafia należąca do dekanatu Skawina archidiecezji krakowskiej. Została utworzona w 1364. Kościół parafialny wybudowany w 1364, odbudowany w latach 1720 - 1826, konsekrowany w 1826. Mieści się przy ulicy Kościelnej.
Skawina, Kazimierza Wielkiego 8a
Synagoga Chewra Thilim (z hebr. Bractwa Psalmowego) – synagoga znajdująca się w Skawinie na rogu ulic Babetty i Kazimierza Wielkiego.