Powiat starachowicki - Religia

Strony

Wąchock, Kościelna
Opactwo cystersów w Wąchocku – znajdujące się w Wąchocku opactwo cystersów ufundowane w 1179 roku przez biskupa krakowskiego Gedeona. Opactwo powstało jako filia opactwa Morimond. Mnisi przybyli do Wąchocka w 1179 roku z legendarnym opatem – bratem Haymo.
Starachowice, Kościelna 12
Kościół Świętej Trójcy w Starachowicach – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w najstarszej części Starachowic – Wierzbniku, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu Starachowice-Północ diecezji radomskiej.
Mirzec, Radomska 15
Parafia Świętego Leonarda w Mircu – Jedna z 10 parafii dekanatu Starachowice-Północ diecezji radomskiej.
Wąchock, Krzemienica
Cmentarz żydowski w Wąchocku – znajduje się przy ulicy Krzemienica obok linii kolejowej nr 25 Ostrowiec Świętokrzyski - Skarżysko-Kamienna. Obecnie ma powierzchnię 0,2 ha, na której zachowało się około 40 macew w dobrym stanie zachowania.
Starachowice, Bieszczadzka
Cmentarz żydowski w Starachowicach – kirkut mieści się w dzielnicy Wierzbnik przy ul. Bieszczadzkiej. Powstał w 1891. W czasie II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali nekropolię. Zachowało się na nim około 400 macew z inskrypcjami w językach hebrajskim i jidysz. Teren kirkutu jest ogrodzony.
Kałków, Godów 84a
Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Godowie-Kałkowie – jedna z 12 parafii dekanatu Starachowice-Południe diecezji radomskiej.
Krynki, Kościelna 16
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krynkach – jedna z 12 parafii dekanatu Starachowice-Południe diecezji radomskiej.
Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Parszowie, wsi w powiecie starachowickim. Administracyjnie należy do dekanatu Starachowice-Północ w diecezji radomskiej.
Synagoga w Starachowicach – zbudowana w 1905 roku przy dzisiejszej ulicy Niskiej 5 w ówczesnym Wierzbniku. Podczas II wojny światowej Niemcy doszczętnie zniszczyli synagogę. Po wojnie gmina działkę sprzedała prywatnemu właścicielowi.
Dziurów, Spokojna 15
Parafia św. Stanisława w Dziurowie – jedna z 12 parafii dekanatu Starachowice-Południe diecezji radomskiej.
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach – rzymskokatolicka parafia w Starachowicach, należąca do dekanatu Starachowice-Południe w diecezji radomskiej.
Wąchock, Kościelna 14
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Floriana – parafia rzymskokatolicka przy klasztorze cystersów w Wąchocku.
Adamów, Kościelna 3
Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Adamowie – jedna z 12 parafii dekanatu Starachowice-Południe diecezji radomskiej.
Parafia św. Małgorzaty w Chybicach – jedna z 12 parafii dekanatu Starachowice-Południe diecezji radomskiej.

Strony