Starachowice

0

Starachowice – miasto powiatowe położone w województwie świętokrzyskim, na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Przedgórza Iłżeckiego, w dolinie rzeki Kamiennej.

Warto zobaczyć

Zalew Lubianka – sztuczny zbiornik wodny utworzony na rzece Lubianka w południowej części Starachowic – pomiędzy ulicami Południową, Szydłowskiego, Strugową i Letnią.
Zbiornik Pasternik – sztuczny zbiornik wodny znajdujący się na 98,4 km rzeki Kamiennej, w zachodniej części miasta Starachowice, w bezpośrednim sąsiedztwie dworców PKP i PKS. Został wybudowany w 1920 r. Ma powierzchnię 52,3 ha, samo lustro wody zajmuje około 42 ha.
Starachowice, Kościelna 12
Kościół Świętej Trójcy w Starachowicach – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w najstarszej części Starachowic – Wierzbniku, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu Starachowice-Północ diecezji radomskiej.
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach – rzymskokatolicka parafia w Starachowicach, należąca do dekanatu Starachowice-Południe w diecezji radomskiej.
Piachy – sztuczny zbiornik wodny powstały w miejscu wyrobiska pokopalnianego piachu w południowo-wschodniej części Starachowic w dzielnicy Michałów Przemysłowy. Zbiornik wodny Piachy powstał w latach 60-tych XX w.
Starachowice, Bieszczadzka
Cmentarz żydowski w Starachowicach – kirkut mieści się w dzielnicy Wierzbnik przy ul. Bieszczadzkiej. Powstał w 1891. W czasie II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali nekropolię. Zachowało się na nim około 400 macew z inskrypcjami w językach hebrajskim i jidysz. Teren kirkutu jest ogrodzony.
Synagoga w Starachowicach – zbudowana w 1905 roku przy dzisiejszej ulicy Niskiej 5 w ówczesnym Wierzbniku. Podczas II wojny światowej Niemcy doszczętnie zniszczyli synagogę. Po wojnie gmina działkę sprzedała prywatnemu właścicielowi.
Starachowice, Lenartowska 23
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Starachowicach – rzymskokatolicka parafia w Starachowicach, należąca do dekanatu Starachowice-Południe w diecezji radomskiej.
Starachowice, Wielkopiecowa 1
Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura w Starachowicach – muzeum, położone w Starachowicach. Placówka mieści się na terenie dawnej huty i jest jednostką organizacyjną powiatu starachowickiego.
Starachowice, Aleja Najświętszej Maryi Panny 7
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Starachowicach – rzymskokatolicka parafia w Starachowicach, należąca do dekanatu Starachowice-Północ w diecezji radomskiej.