Gmina Wąchock

0

Gmina Wąchock - gmina miejsko-wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickm.

Warto zobaczyć

Wąchock, Kościelna
Opactwo cystersów w Wąchocku – znajdujące się w Wąchocku opactwo cystersów ufundowane w 1179 roku przez biskupa krakowskiego Gedeona. Opactwo powstało jako filia opactwa Morimond. Mnisi przybyli do Wąchocka w 1179 roku z legendarnym opatem – bratem Haymo.
Zalew w Wąchocku – sztuczny zbiornik wodny, utworzony na rzece Kamiennej w dzielnicy południowej w Wąchocku, położony wzdłuż ul. św. Rocha od południa. Od północy ograniczony przebiegiem linii kolejowej. Pełni funkcję zbiornika retencyjnego.
Wąchock, Kościelna 14
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Floriana – parafia rzymskokatolicka przy klasztorze cystersów w Wąchocku.
Wąchock, Krzemienica
Cmentarz żydowski w Wąchocku – znajduje się przy ulicy Krzemienica obok linii kolejowej nr 25 Ostrowiec Świętokrzyski - Skarżysko-Kamienna. Obecnie ma powierzchnię 0,2 ha, na której zachowało się około 40 macew w dobrym stanie zachowania.
Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Parszowie, wsi w powiecie starachowickim. Administracyjnie należy do dekanatu Starachowice-Północ w diecezji radomskiej.