Powiat starachowicki - Atrakcje

Strony

Wąchock, Kościelna
Opactwo cystersów w Wąchocku – znajdujące się w Wąchocku opactwo cystersów ufundowane w 1179 roku przez biskupa krakowskiego Gedeona. Opactwo powstało jako filia opactwa Morimond. Mnisi przybyli do Wąchocka w 1179 roku z legendarnym opatem – bratem Haymo.
Zbiornik Pasternik – sztuczny zbiornik wodny znajdujący się na 98,4 km rzeki Kamiennej, w zachodniej części miasta Starachowice, w bezpośrednim sąsiedztwie dworców PKP i PKS. Został wybudowany w 1920 r. Ma powierzchnię 52,3 ha, samo lustro wody zajmuje około 42 ha.
Zalew Lubianka – sztuczny zbiornik wodny utworzony na rzece Lubianka w południowej części Starachowic – pomiędzy ulicami Południową, Szydłowskiego, Strugową i Letnią.
Starachowice, Kościelna 12
Kościół Świętej Trójcy w Starachowicach – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w najstarszej części Starachowic – Wierzbniku, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu Starachowice-Północ diecezji radomskiej.
Jezioro Brodzkie (Brody Iłżeckie), zbiornik retencyjny na Kamiennej w województwie świętokrzyskim, położony na Przedgórzu Iłżeckim. Zapora powstała w 1964 roku, a w 1986 została przebudowana. Zbiornik pełni funkcje przeciwpowodziowe i rekreacyjne.
Mirzec, Radomska 15
Parafia Świętego Leonarda w Mircu – Jedna z 10 parafii dekanatu Starachowice-Północ diecezji radomskiej.
Zalew w Wąchocku – sztuczny zbiornik wodny, utworzony na rzece Kamiennej w dzielnicy południowej w Wąchocku, położony wzdłuż ul. św. Rocha od południa. Od północy ograniczony przebiegiem linii kolejowej. Pełni funkcję zbiornika retencyjnego.
Rezerwat przyrody Skały w Krynkach – rezerwat przyrody nieożywionej na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej w gminie Brody, w powiecie starachowickim, w województwie świętokrzyskim. Powierzchnia: 25,46 ha Rok utworzenia: 1997
Piachy – sztuczny zbiornik wodny powstały w miejscu wyrobiska pokopalnianego piachu w południowo-wschodniej części Starachowic w dzielnicy Michałów Przemysłowy. Zbiornik wodny Piachy powstał w latach 60-tych XX w.
Rezerwat przyrody Skały pod Adamowem – rezerwat przyrody nieożywionej w gminie Brody, w powiecie starachowickim, w województwie świętokrzyskim. Powierzchnia: 8,98 ha Rok utworzenia: 1995 Dokument powołujący: Zarządz. MOŚZNiL z 27.06.1995; MP. 33/1995, poz. 407 Numer ewidencyjny WKP: 059
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach – rzymskokatolicka parafia w Starachowicach, należąca do dekanatu Starachowice-Południe w diecezji radomskiej.
Dziurów, Spokojna 15
Parafia św. Stanisława w Dziurowie – jedna z 12 parafii dekanatu Starachowice-Południe diecezji radomskiej.
Starachowice, Bieszczadzka
Cmentarz żydowski w Starachowicach – kirkut mieści się w dzielnicy Wierzbnik przy ul. Bieszczadzkiej. Powstał w 1891. W czasie II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali nekropolię. Zachowało się na nim około 400 macew z inskrypcjami w językach hebrajskim i jidysz. Teren kirkutu jest ogrodzony.
Wąchock, Kościelna 14
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Floriana – parafia rzymskokatolicka przy klasztorze cystersów w Wąchocku.
Wąchock, Krzemienica
Cmentarz żydowski w Wąchocku – znajduje się przy ulicy Krzemienica obok linii kolejowej nr 25 Ostrowiec Świętokrzyski - Skarżysko-Kamienna. Obecnie ma powierzchnię 0,2 ha, na której zachowało się około 40 macew w dobrym stanie zachowania.

Strony