Powiat jędrzejowski - Religia

Strony

Archiopactwo cystersów – ufundowany w 1140 roku klasztor cystersów w Jędrzejowie.
Parafia błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie – parafia rzymskokatolicka w Jędrzejowie. Należy do dekanatu jędrzejowskiego diecezji kieleckiej. Została erygowana przez bpa Augustyna Łosińskiego 19 lipca 1913 przy klasztorze Cystersów. Od 23 września 1945 jest obsługiwana przez ten zakon.
Sędziszów, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3
Parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego w Sędziszowie – parafia rzymskokatolicka w Sędziszowie. Erygowana w 1985 z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sędziszowie. Należy do dekanatu sędziszowskiego diecezji kieleckiej.
Parafia Trójcy Świętej w Słupi – parafia rzymskokatolicka w Słupi (diecezja kielecka, dekanat sędziszowski). Erygowana w 1326. Mieści się pod numerem 1. Duszpasterstwo w niej prowadzą księża diecezjalni.
Sędziszów, Kościelna 10
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sędziszowie – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Sędziszów, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu sędziszowskiego diecezji kieleckiej.
Sobków, Kielecka 61
Kościół świętego Stanisława w Sobkowie – rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się w dawnym mieście, obecnie wsi Sobków, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu chęcińskiego diecezji kieleckiej.
Wodzisław, Świętego Marcina 3
Kościół świętego Marcina w Wodzisławiu – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w dawnym mieście, obecnie wsi gminnej Wodzisław, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu wodzisławskiego diecezji kieleckiej.
Jędrzejów, Małogoska 4
Kościół pw. św. Trójcy (dawny św. Katarzyny) w Jędrzejowie został wzniesiony na początku XV w. w stylu gotyckim. W 1467 dobudowano południową kaplicę boczną – obecnie najcenniejszą cześć świątyni, w XVI w. do zakrystii dobudowano skarbczyk, a w 1592 kościół został przebudowany.
Cmentarz żydowski w Sobkowie – położony jest przy ul. Krzywej poza terenem zwartej zabudowy, w pobliżu cmentarza katolickiego. Na terenie kirkutu zachowało się około 30 nagrobków wykonanych głównie z piaskowca i marmuru chęcińskiego, najstarsze z końca XVIII wieku.
Oksa, Kościelna 20
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Mikołaja w Oksie – dawny zbór kalwiński, ufundowany zapewne w latach 60. XVI wieku przez Mikołaja Reja, a ukończony w 1570 przez jego syna - Andrzeja.
Cmentarz żydowski w Małogoszczu – znajduje się z dala od centrum miejscowości, w terenie niezabudowanym, po prawej stronie drogi prowadzącej do Jędrzejowa, na wysokości kamieniołomu Głuchowiec. Na terenie kirkutu zachowało się około 70 nagrobków wykonanych z chęcińskiego marmuru.
Małogoszcz, Włoszczowska 11
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małogoszczu – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Małogoszcz, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu małogoskiego diecezji kieleckiej.
Synagoga w Wodzisławiu – synagoga znajdująca się w Wodzisławiu przy placu między ulicami Ariańską i Okopową.

Strony