Kościół św. Marcina

0

Kościół świętego Marcina w Wodzisławiu – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w dawnym mieście, obecnie wsi gminnej Wodzisław, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu wodzisławskiego diecezji kieleckiej.

Obecna murowana świątynia, ufundowana przez Samuela Lanckorońskiego, starostę małogoskiego, została wzniesiona w latach 1621-1644. W 1664 roku budowla została konsekrowana przez biskupa Mikołaja Oborskiego. W 1746 roku kościół został spalony. W 1751 został odbudowany dzięki staraniom księdza proboszcza Serwińskiego. W 1781 roku budowla po raz kolejny spłonęła. W 1787 roku została odbudowana dzięki funduszom Macieja Lanckorońskiego, wojewody bracławskiego. Zapewne z powodów finansowych świątynia nie została odbudowana w stylu włoskim. W 1910 roku fasada zachodnia została oblicowana cegłą dzięki staraniom proboszcza Bogumiła Bitnera.

Kościół został wzniesiony w stylu barokowym. Posiada dwuprzęsłową nawę. Ołtarz główny oraz dwa boczne reprezentują styl klasycystyczny.

Kościół św. Marcina - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.