Polska - Wieże

Strony

Gliwice, Centrum, Pod Murami 2
Zamek Piastowski w Gliwicach - zamek z połowy XIV wieku położony w centrum Gliwic.
Wieża Piastowska – okrągła wieża wolno stojąca w południowo-wschodnim narożniku nieistniejącego obecnie Zamku Piastowskiego w Opolu. Pełniła niegdyś funkcję strażnicy na wyspie Pasiece, od północy sąsiaduje z nią Ostrówek – średniowieczna osada – gród obronny Opolan.
Ścinawka Średnia, Generała Władysława Sikorskiego 25d
Zamek Kapitanowo – zamek położony na terenie wsi Ścinawka Średnia w województwie dolnośląskim, powiecie kłodzkim, gminie Radków.
Brodnica, Zamkowa 1
Zamek w Brodnicy – dobrze ufortyfikowany zamek krzyżacki w Brodnicy.
Zamek w Żmigrodzie – ruiny gotyckiej wieży mieszkalnej i barokowego pałacu, znajdujące się w woj. dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Żmigród, nad rzeką Barycz. Położony w parku, w którym znajduje się pomnik przyrody - dąb szypułkowy o obwodzie pnia 631 cm (w 2010). ↑ ↑
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich – średniowieczna krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich, która jest jedną z ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Nazywana jest „śląską Pizą”.
Wojciechów, 9
Telefon: 081 517 72 10
Wieża Ariańska w Wojciechowie - trójkondygnacyjna, wybudowana z kamieni i cegieł, wieża wzniesiona w dwóch etapach przed 1527 r. przez starostę lubelskiego Jana Pileckiego. Pilecki po zniszczeniu wcześniejszych umocnień, odbudował je w zmodernizowanej formie i przystosował do broni palnej.
Zamek w Staniszowie, Zamek Księcia Henryka (niem. Heinrichsburg) – zamek myśliwski wybudowany w 1806 r. na górze Grodna, najwyższym szczycie Wzgórz Łomnickich. W latach 2015-2016 remontowany, powstała w tym czasie klatka schodowa prowadząca na wieżę.
Wieża Zamkowa - część dawnego zamku biskupów kamieńskich, w zachodniej części Golczewa, na przesmyku między jeziorami: Szczuczym i Okonim, przy drodze nr "108" (Parłówko–Płoty).
Wieża Piastowska w Cieszynie – wieża obronna dawnego zamku książąt cieszyńskich na Górze Zamkowej w Cieszynie, jedna z czterech niegdyś tam istniejących i jedyna zachowana do dziś.
Zamek w Gołańczy – ruiny zamku z XV wieku znajdujące się w Gołańczy.
Żnin, Plac Wolności
Wieża ratuszowa w Żninie – zabytkowa wieża ratuszowa wybudowana w stylu gotyckim w Żninie, w województwie kujawsko-pomorskim. Mieści się pośrodku rynku. Pochodzi z XV wieku - budowę rozpoczęto w 1447, ukończono ok. 1500 r. Dolna kondygnacja jest kwadratowa, natomiast trzy wyższe ośmioboczne.
Kościół pw. św. Małgorzaty i św. Augustyna w Witowie – parafialny kościół rzymskokatolicki we wsi Witów z cudownym obrazem Matki Bożej Zwiastowania. Po rekoronacji obrazu świątynia nosi miano Sanktuarium Matki Bożej Zwiastowania.
Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju - sanktuarium zlokalizowane jest na szczycie góry Liwocz. Znajduje się tam cudowna figura Maryi i obraz Jezusa. W niedzielne popołudnia odbywają się tam msze święte.
Zamek krzyżacki w Przezmarku – XIV-wieczna warownia położona na półwyspie między jeziorami Motława Wielka i Motława Mała, wzniesiona z polecenia komtura Lutera z Brunszwiku. Pełniła funkcję siedziby prokuratora, a następnie wójta krzyżackiego. Obecnie zachowany w ruinie, jest własnością prywatną.
RTCN Święty Krzyż (Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż) – wieża o wysokości 157 metrów, zbudowana w 1966 roku. Zlokalizowana jest na Łysej Górze (zwaną także Świętym Krzyżem), ok. 100 metrów od klasztoru.
Opole, Osmańczyka 22
Zamek Górny w Opolu został rozebrany w w1669 roku. Jedyną pozostałością po zamku jest XIV-wieczna wieża, stanowiąca aktualnie część Zespołu Szkół Mechanicznych przy ulicy Osmańczyka.

Strony