Śląskie - Wieże

Strony

Gliwice, Centrum, Pod Murami 2
Zamek Piastowski w Gliwicach - zamek z połowy XIV wieku położony w centrum Gliwic.
Wieża Piastowska w Cieszynie – wieża obronna dawnego zamku książąt cieszyńskich na Górze Zamkowej w Cieszynie, jedna z czterech niegdyś tam istniejących i jedyna zachowana do dziś.
Wojkowice, Jana Długosza 2
Parafia św. Antoniego z Padwy w Wojkowicach - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie czeladzkim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce.
Baszta więzienna – renesansowa, powstała prawdopodobnie w 1574 roku, zachowała się do dzisiaj. Wizerunek baszty znajduje się w logo Raciborza.
Baszta Rycerska w Wodzisławiu Śląskim (również zwana Wieżą Romantyczną) – neogotycka, około 20-metrowa zabytkowabaszta wybudowana w latach 1867-1868 w lesie miejskim na historycznym Grodzisku przez ówczesnego właściciela miasta, zagorzałego romantyka Edwarda Braunsa.
Wieża wodna przy ul. Janusza Korczaka w Katowicach − wieża ciśnień, zlokalizowana przy ul. Janusza Korczaka w katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec, w sąsiedztwie kolonii Borki.
Kolejowa wieża ciśnień położona obok dworca, wybudowana w latach 50-tych XX wieku. Obecnie nieużytkowana i stopniowo popada w ruinę. Konstrukcja wieży wodnej wykonana jest z żelbetonu, trzon jest wypełniony cegłą silikatową, a obudowę zbiornika wypełnia zwykłą cegłą.
Parafia Świętego Mikołaja BW w Niegowej - parafia rzymskokatolicka w Niegowej. Należy do Dekanatu Żarki archidiecezji częstochowskiej. Została utworzona w XIII wieku.
Zabrze, Jana Zamoyskiego 2
Wieża ciśnień w Zabrzu, zlokalizowana przy ul. Zamoyskiego, wzniesiona w 1909 r. Zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda oraz radcę budowlanego Friedricha Loose. Monumentalny obiekt nie mający odpowiednika na obszarze Polski.
Wieża ciśnień w Giszowcu znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Górniczego Stanu i ul. Pszczyńskiej w Katowicach.
Katowice, Tadeusza Kościuszki
Wieża spadochronowa w Katowicach – 35-metrowa stalowa wieża spadochronowa w Katowicach w Parku im. Tadeusza Kościuszki. Do lat 50. XX wieku była wykorzystywana do początkowego szkolenia lotniczego i szkolenia skoczków spadochronowych.
Wieża ciśnień przy ulicy Starowiejskiej – nieużywana wieża ciśnień w Raciborzu, znajdująca się przy ulicy Starowiejskiej. Zaprojektowano ją w 1926 roku, a wybudowano w latach 1933–36 kosztem 240 tys. marek. Do użytku została oddana jeszcze w trakcie budowy, w roku 1935.
Kolejowa wieża ciśnień w Katowicach − dawna wieża ciśnień znajdująca się terenie głównego dworca kolejowego w katowickiej dzielnicy Śródmieście, przy wschodnim krańcu peronu drugiego.

Strony