Śląskie - Ruiny

Strony

Zamek w Olsztynie to ruiny okazałego XIII wiecznego zamku, będącego jednym z ważniejszych punktów obronnych pośród warowni znajdujących się na szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się on w województwie śląskim, nieopodal miejscowości Olsztyn. Historia
Racibórz, Zamkowa 2
Telefon: +4832 700 60 52
Zamek w Raciborzu – gród wzmiankowany w Kronice Galla Anonima we wpisie datowanym na rok 1108. Pierwsze partie ceglane powstały prawdopodobnie w połowie XIII wieku.
Strażnica Przewodziszowice (Strażnica Przewodziszowicka) – ruiny murowanej strażnicy obronnej, znajdujące się w pobliżu wsi Przewodziszowice na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Pałac w Brzeźnicy – barokowy pałac wybudowany w 1645 roku, obecnie w ruinie. Znajduje się we wsi Brzeźnica w powiecie raciborskim, w województwie śląskim.
Zamek w Rudzie Śląskiej − zamek (obecnie ruiny zamku) położone w Rudzie, dzielnicy Rudy Śląskiej na skrzyżowaniu ulic: Bujoczka, Starowiejskiej, Szczęść Boże.
Zamek Ostrężnik – dawny zamek, obecnie w ruinie, znajdujący się w pobliżu niewielkiej osady Ostrężnik, na wschód od drogi wojewódzkiej nr 793 łączącej Janów i Żarki, w odległości ok. 6 km od Janowa. Ruiny znajdują się w lesie na wzgórzu.
Włodowice, Krakowska 24
Pałac we Włodowicach – zrujnowany pałac, położony we Włodowicach.
Pałac w Strzybniku − neoklasycystyczny XIX-wieczny pałac mieszczący się we wsi Strzybnik w powiecie raciborskim.
Zabrze, Mikulczyce, Kosynierów 19
Pałac w Mikulczycach – wybudowany w XVIII w., w miejscowości Zabrze.
Pałac w Sławikowie – ruiny zespołu pałacowo-parkowego w Sławikowie w województwie śląskim.
Zamek Wołek – ruiny średniowiecznego gotyckiego zamku na stokach Bujakowskiego Gronia w Beskidzie Małym, położone na lewym brzegu rzeki Soły w Kobiernicach. Zamek powstał w XIV wieku, a został zburzony około 1477 roku.
Synagoga w Krzepicach – synagoga znajdująca się w Krzepicach, ulicy Weneckiej 1, nad rzeką Liswartą.
Pałac w Pniowie – wybudowany w XVIII w., w miejscowości Pniów.
Dworek myśliwski – wybudowany w 1783 roku przez cystersów na terenie dzisiejszego rezerwatu przyrody Łężczok, obecnie w ruinie.
Pałac Moesów w Wierbce – wybudowany w 1889 r., w miejscowości Wierbka.
Zespół Domów Wypoczynkowo Szkoleniowych HPR Porąbka-Kozubnik – były ośrodek Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w Katowicach.

Strony