Krzepice

0

Krzepice (niem. Kschepitz, hebr. קז'אפיצה, ros. Кшепице) - miasto w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Krzepice. Miasto położone jest w Obniżeniu Krzepickim, stanowiącym środkowo-północną część Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej. Krzepice leżą nad trzema rzekami: Piskarą, Piszczką i najdłuższą z nich Liswartą.

Warto zobaczyć

Krzepice, Kazimierza Wielkiego 1
Parafia Świętego Jakuba Apostoła w Krzepicach - parafia rzymskokatolicka w Krzepicach. Należy do Dekanatu Krzepice archidiecezji częstochowskiej. Została utworzona w 1357 roku. Kościół parafialny został zbudowany w stylu gotyckim w połowie XIV wieku, przebudowany w stylu renesansowym i barokowym.
Synagoga w Krzepicach – synagoga znajdująca się w Krzepicach, ulicy Weneckiej 1, nad rzeką Liswartą.
Cmentarz żydowski w Krzepicach – kirkut, który został założony w I połowie XVIII w. i zajmuje powierzchnię 1,4 ha. Do naszych czasów zachowało się 640 nagrobków z których najstarszy pochodzi z 1749 r.
Krzepice, Wieluńska 7
Zamek w Krzepicach – nieistniejący obecnie niewielki zamek królewski zbudowany z cegły w połowie XIV wieku, przebudowany w XVI wieku w stylu renesansowym i otoczony w XVII wieku fortyfikacjami bastionowymi. Zniszczony w XIX wieku.