Gmina Lipie

0

Gmina Lipie - gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie kłobuckm.

Warto zobaczyć

Zamek w Dankowie – ruiny twierdzy bastionowej z XVII wieku, w obrębie której znajdował się nieistniejący obecnie gotycko-renesansowy zamek rycerski.
Parafia Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Dankowie - parafia rzymskokatolicka w Dankowie. Należy do Dekanatu Krzepice archidiecezji częstochowskiej. Została utworzona w XIII wieku. Parafię prowadzą księża archidiecezjalni.
Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Parzymiechach – parafia rzymskokatolicka w archidiecezji częstochowskiej, regionie wieluńskim, dekanacie krzepickim.
Jaskinia Szachownica znajduje się na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej, w granicach rezerwatu przyrody Szachownica i położony jest na Krzemiennej Górze - niewielkim wapiennym, porośniętym buczyną wzgórzu.
Rezerwat przyrody Szachownica – geologiczny rezerwat przyrody w województwie śląskim, powiecie kłobuckim, gminie Lipie. Znajduje się pod zarządem Nadleśnictwa Kłobuck, w Leśnictwie Wapiennik. Powierzchnia rezerwatu wynosi 12,7 ha.
Rezerwat przyrody Stawiska – leśny rezerwat przyrody w województwie śląskim, powiecie kłobuckim, gminie Lipie, w granicach wsi Parzymiechy. Położony jest w otulinie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się on w zarządzie Nadleśnictwa Kłobuck. Powierzchnia rezerwatu wynosi 6,28 ha.