Lubuskie - Ruiny

Strony

Pałac w Studzieńcu – wybudowany w XVI w. w Studzieńcu.
Pałac w Zatoniu – wybudowany w 1689 r. przez ówczesnego właściciela dóbr zatońskich Balthazara von Unruh w formie barokowego dworu. W latach 1842-1843 przebudowany w formie klasycystycznej. Według najnowszych ustaleń autorem projektu przebudowy dworu był W. Gurlt, książęcy urzędnik ds.
Dwór w Mirocinie Górnym – wybudowany w XVIII w. w Mirocinie Górnym.
Kombinat DAG Alfred Nobel Krzystkowice (Alfred Nobel Dynamit Aktien-Gesellschaft) – pozostałości niemieckiej fabryki amunicji na terenie lasów w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego. Zajmują ok. 35 km² powierzchni.
Kościół ewangelicki w Szprotawie – został wzniesiony na fundamentach zamku książęcego. Prace budowlane zaczęły się w roku 1744. Gruz po starym zamku został wykorzystany do zasypania starej fosy. Fragmenty średniowiecznych murów zamkowych zostały wykorzystane do budowy nowych ścian świątyni.
Zamek graniczny w Janowcu – zbudowany w połowie XVI w. w nad rzeką Młynówką, na wschodniej granicy księstwa żagańskiego, położony 200 m na północ od drogi prowadzącej ze Szprotawy do Żagania.
Ruiny Kościoła Mariackiego w Kostrzynie nad Odrą – kościół był drugim dominującym budynkiem Starego Miasta, obok zamku. Wybudowany w 1396 roku, został dwukrotnie przebudowany: w XVI wieku i w 2 połowie XVIII wieku, dzięki czemu zyskał cechy późnego baroku.

Strony