Kostrzyn nad Odrą

0

Kostrzyn nad Odrą - miasto w województwie lubuskim, w powiecie gorzowskim.

Warto zobaczyć

Zamek w Kostrzynie nad Odrą – jest jednym z najważniejszych budynków twierdzy Kostrzyn, nierozerwalnie z nią związany, wzniesiony przez Krzyżaków, po przebudowie stanowił siedzibę Jana von Hohenzollerna. W XVII i XVIII wieku mieściło się tu więzienie, w którym m.in.
Fort Sarbinowo (niem. Fort Zorndorf) - znajduje się w Kostrzynie, przy ul. Sportowej prowadzącej do wsi Sarbinowo; zbudowany w latach 1883-1887 roku fort artyleryjski jest jednym z czterech fortów Twierdzy Kostrzyn. Pozostałe forty to: Czarnów. Gorgoszcz - Gorgast i Żabice.
Ruiny Kościoła Mariackiego w Kostrzynie nad Odrą – kościół był drugim dominującym budynkiem Starego Miasta, obok zamku. Wybudowany w 1396 roku, został dwukrotnie przebudowany: w XVI wieku i w 2 połowie XVIII wieku, dzięki czemu zyskał cechy późnego baroku.
Ratusz w Kostrzynie nad Odrą – nieistniejący ratusz znajdujący się dawniej na Rynku na kostrzyńskiej starówce. Został wybudowany w latach 1572-1577 na miejscu drewnianego, rozebranego w 1547. Była to budowla dwupiętrowa z wieżą. W 1780 została obniżona i zrównana do wysokości korpusu.
Kostrzyn nad Odrą, Adama Mickiewicza 5
Cmentarz żydowski w Kostrzynie nad Odrą – został założony w II połowie XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,7 ha. Znajduje się na terenie tzw. Nowego Miasta, posiada plan trójkąta i mieści się przy ul. Mickiewicza. W pobliżu przy obecnej ul. T.
Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą – jedna z dwóch rzymskokatolickich parafii w mieście Kostrzyn nad Odrą, należąca do dekanatu Kostrzyn diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej w Polsce, erygowana 16 czerwca 1946.
Parafia Matki Bożej Rokitniańskiej w Kostrzynie nad Odrą – jedna z dwóch rzymskokatolickich parafii w mieście Kostrzyn nad Odrą, należąca do dekanatu Kostrzyn diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej w Polsce, erygowana 1 września 1991.