Śląskie - Wieże ciśnień

Wieża wodna przy ul. Janusza Korczaka w Katowicach − wieża ciśnień, zlokalizowana przy ul. Janusza Korczaka w katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec, w sąsiedztwie kolonii Borki.
Kolejowa wieża ciśnień położona obok dworca, wybudowana w latach 50-tych XX wieku. Obecnie nieużytkowana i stopniowo popada w ruinę. Konstrukcja wieży wodnej wykonana jest z żelbetonu, trzon jest wypełniony cegłą silikatową, a obudowę zbiornika wypełnia zwykłą cegłą.
Zabrze, Jana Zamoyskiego 2
Wieża ciśnień w Zabrzu, zlokalizowana przy ul. Zamoyskiego, wzniesiona w 1909 r. Zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda oraz radcę budowlanego Friedricha Loose. Monumentalny obiekt nie mający odpowiednika na obszarze Polski.
Wieża ciśnień w Giszowcu znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Górniczego Stanu i ul. Pszczyńskiej w Katowicach.
Wieża ciśnień przy ulicy Starowiejskiej – nieużywana wieża ciśnień w Raciborzu, znajdująca się przy ulicy Starowiejskiej. Zaprojektowano ją w 1926 roku, a wybudowano w latach 1933–36 kosztem 240 tys. marek. Do użytku została oddana jeszcze w trakcie budowy, w roku 1935.
Kolejowa wieża ciśnień w Katowicach − dawna wieża ciśnień znajdująca się terenie głównego dworca kolejowego w katowickiej dzielnicy Śródmieście, przy wschodnim krańcu peronu drugiego.
Wieża ciśnień przy ulicy 1 Maja w Raciborzu – wyłączona z eksploatacji, murowana z cegły wieża ciśnień w Raciborzu znajdująca się na terenie miejskiego zakładu wodociągowego przy ulicy 1 Maja 8. Została oddana do użytku 23 września 1874 roku.