Polska - Wieże ciśnień

Strony

Wieża wodna przy ul. Janusza Korczaka w Katowicach − wieża ciśnień, zlokalizowana przy ul. Janusza Korczaka w katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec, w sąsiedztwie kolonii Borki.
Kolejowa wieża ciśnień położona obok dworca, wybudowana w latach 50-tych XX wieku. Obecnie nieużytkowana i stopniowo popada w ruinę. Konstrukcja wieży wodnej wykonana jest z żelbetonu, trzon jest wypełniony cegłą silikatową, a obudowę zbiornika wypełnia zwykłą cegłą.
Zabrze, Jana Zamoyskiego 2
Wieża ciśnień w Zabrzu, zlokalizowana przy ul. Zamoyskiego, wzniesiona w 1909 r. Zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda oraz radcę budowlanego Friedricha Loose. Monumentalny obiekt nie mający odpowiednika na obszarze Polski.
Zbudowana w 1606 roku przez hrabiego Jerzego Prószkowskiego w celu doprowadzenia wody do zamku, a później także i do miasta. Do instalacji użyto rur drewnianych. Murowana z cegły i otynkowana, renesansowa. Pierwotnie posiadała dach kryty gontem. Odnowiona w 1959 roku.
Wieża ciśnień w Bydgoszczy – zabytkowa wieża ciśnień należąca do kompleksu Wodociągów Miejskich w Bydgoszczy.
Wieża ciśnień w Giszowcu znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Górniczego Stanu i ul. Pszczyńskiej w Katowicach.
Wieża ciśnień w Kętrzynie – wieża ciśnień znajdująca się w Kętrzynie przy ulicy Sikorskiego, wybudowana na początku XX wieku. Od 1987 figuruje w Rejestrze Zabytków.
Wieża ciśnień w Stargardzie Szczecińskim zbudowana w latach 1896–1897 wieża ciśnień położona w Stargadzie Szczecińskim; położona jest poza obrębem murów miejskich, w parku Chrobrego. Ma wysokość 65 m i jest najwyższą tego rodzaju budowlą w Polsce.
Wieża ciśnień w Międzyrzeczu - wieża ciśnień znajdująca się przy ul. Staszica w Międzyrzeczu.
Wieża ciśnień w Ciechanowie - wieżowy zbiornik wyrównawczy zaprojektowany przez warszawskiego architekta Jerzego Michała Bogusławskiego w 1972 r. przy współudziale konstruktora dr. Jerzego Wiblika, Stanisława Gajowniczka oraz Bohdana Szczeszeka, technologia : inż. Stanisław Majkowski.
Wieża ciśnień w Sępopolu – wieża wodna znajdująca się w Sępopolu przy ulicy Leśnej, wybudowana w 1912 roku. W 1987 została wpisana do Rejestru Zabytków.
Wieża ciśnień w Lidzbarku Warmińskim – kolejowa wieża wodna znajdująca się w Lidzbarku Warmińskim przy ulicy Szwoleżerów, wybudowana w 1912 roku, wyłączona z użytku w 1992. W 1996 została wpisana do Rejestru Zabytków.
Wieża ciśnień w Pasłęku – wieża wodna znajdująca się w Pasłęku przy ulicy Osińskiego, wybudowana w 1910 roku. W 1994 została wpisana do Rejestru Zabytków.
Wieża ciśnień w Miastku – wieża zapewniająca stabilne ciśnienie w miejskim wodociągu Miastka, wybudowana w 1928, pełniła swą funkcję do 2006. Obecnie jest własnością prywatną. Wieża znajduje się na zboczu wzgórza morenowego na osiedlu "Zatorze" w Miastku.

Strony