Pałac w Kowarach

0

Pałac w Kowarach – usytuowany w północnej części miasta przy ul. Ogrodowej.

Czytaj dalej

Pałac w Kowarach – usytuowany w północnej części miasta przy ul. Ogrodowej.

Historia

Fundatorem tzw. Pałacu Miejskiego prawdopodobnie był bogaty patrycjusz. Wiadomo, że nosił inicjały E.M., które znajdują się w kluczu w portalu. Pałac wzniesiono w latach 20. XVIII w., datowanie oparto na analizie detalu architektonicznej oraz dekoracji wnętrza. Autorem projektu przypuszczalnie był budowniczy wywodzący się z Jeleniej Góry lub Cieplic. Pierwsze przekazy ikonograficzne ukazujące pałac znalazły się na grafikach Friedricha Bernarda Wernhera około roku 1746. Właścicielem pałacu na początku XIX w. prawdopodobnie zostaje właściciel powstałej w 1804 r. fabryki, przekształconej w połowie XIX w. w Kowarską Fabrykę Dywanów Smyrneńskich. Około roku 1888 r. pałac zostaje gruntownie wyremontowany. Obecnie obiekt jest własnością prywatną, znajduje się w nim hotel.

Opis obiektu

Pałac na planie prostokąta, bryła zwarta, 2-kondygnacyjny, przekryty czterospadowym dachem. Na kondygnacji pierwszej sień przekryta czteroprzęsłowym sklepieniem krzyżowym, pozostałe sale nakryte sklepieniami lunetowymi. Piętro przebudowano prócz korytarza zamkniętego sufitem z fasetą, ozdobioną ornamentem ramowym. Do obecnych czasów w pierwotnego wyposażenia zachowała się kuta krata umieszczona ponad portalem w naświetlu oraz drzwi piętra ujęte w bogato profilowane obramienia.


Pałac w Kowarach - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.