Pałac w Miłkowie

0

Pałac w Miłkowie (niem. Schloss Arnsdorf) – neobarokowy pałac w Miłkowie w województwie dolnośląskim.

Czytaj dalej

Pałac w Miłkowie (niem. Schloss Arnsdorf) – neobarokowy pałac w Miłkowie w województwie dolnośląskim.

Historia

Pierwotny barokowy pałac został wzniesiony przez Carla Heinricha von Zierotina w roku 1667. Po pożarze w roku 1768, obiekt odbudował ówczesny właściciel, hrabia Johann Nepomucen Lodron-Laterano. To jemu należy przypisać klasycystyczny wystrój elewacji oraz powstanie otaczającego go parku. Kolejne zmiany wprowadzili w XIX w. ówcześni właściciele – rodzina Matuschków. Zmiany objęły układ i wystrój wnętrz.

Ostatnimi właścicielami przed 1945 była rodzina von Schmettau. W ich posiadaniu pałac przetrwał do II wojny światowej. Po jej zakończeniu urządzono w nim dom wypoczynkowy oraz dom opieki, a w rozległych budynkach folwarcznych PGR. Od 1990 pałac jest własnością prywatną i służy jako hotel i restauracja.

Opis obiektu

Pałac powstał na rzucie podkowy. Jest to budowla dwukondygnacyjna, nakryta dachem mansardowym. Z elewacji północnej, znajdującej się od strony ogrodu, występuje prostokątny ryzalit. Wejście główne znajduje się w portalu kolumnowym, nad którym umieszczono kartusz herbowy hrabiów Matuschka-Toppoltzan. Układ przestrzenny wnętrza nie uległ zmianom. Hol, główna klatka schodowa oraz wielka sala w skrzydle zachodnim zachowały historyzujący XIX-wieczny wystrój.


Pałac w Miłkowie - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.