Gmina Janowice Wielkie

0

Gmina Janowice Wielkie - gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskm.

Warto zobaczyć

Zamek Bolczów (niem.: Bolzenschloss, później Bolkoschloß, Bolzenstein) – zamek z fragmentami naturalnych skalnych ścian, znajdujący się około 15 km od Jeleniej Góry, w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym, granitowym występie, ok. 561 m n.p.m.
Pałac w Janowicach Wielkich – zespół pałacowy usytuowany w północnej części wsi, na północnym brzegu niedaleko płynącego Bobru.
Pałac w Komarnie – wybudowany w XVII w. w Komarnie.
Parafia pw. Chrystusa Króla w Janowicach Wielkich znajduje się w dekanacie Jelenia Góra Wschód w diecezji legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Piotr Suska. Mieści się przy ulicy Partyzantów w Janowicach Wielkich.
Dwór w Mniszkowie – znajdujący się w w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Janowice Wielkie, w Mniszkowie. Dwór usytuowany jest na skraju skarpy w południowym końcu wsi, oddalony kilkadziesiąt metrów na zachód od głównej wiejskiej drogi.
Różanka (niem. Rosenbaude, 628 m n.p.m.) – wzniesienie w Górach Ołowianych, w pobliżu Janowic Wielkich. Zbudowane jest z zieleńców i łupków zieleńcowych należących do metamorfiku kaczawskiego. Na północnym zboczu, w pobliżu Przełęczy Radomierskiej występują fyllity i kwarcyty.
Dwór w Radomierzu – obiekt położony 3 km od Jeleniej Góry przy trasie Jelenia Góra – Wrocław na skraju wsi Radomierz, na dziedzińcu, pośrodku zabudowań podworskich.
Parafia Matki Bożej Różańcowej w Radomierzu – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Jelenia Góra Wschód w diecezji legnickiej. Jej proboszczem jest ks. mgr Eugeniusz Jacyszyn. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Erygowana w 1318 przez Klemensa V.