Janowice Wielkie

0

Janowice Wielkie - wieś gminna w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim.

Warto zobaczyć

Zamek Bolczów (niem.: Bolzenschloss, później Bolkoschloß, Bolzenstein) – zamek z fragmentami naturalnych skalnych ścian, znajdujący się około 15 km od Jeleniej Góry, w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym, granitowym występie, ok. 561 m n.p.m.
Pałac w Janowicach Wielkich – zespół pałacowy usytuowany w północnej części wsi, na północnym brzegu niedaleko płynącego Bobru.
Parafia pw. Chrystusa Króla w Janowicach Wielkich znajduje się w dekanacie Jelenia Góra Wschód w diecezji legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Piotr Suska. Mieści się przy ulicy Partyzantów w Janowicach Wielkich.
Wołek (niem. Ochsenkopf, 878 m n.p.m.) – szczyt w Rudawach Janowickich, położony między Miedzianymi Skałami na północnym zachodzie a Dziczą Górą na południu. Na szczycie znajduje się krzyż dziękczynny poświęcony Janowi Pawłowi II.
Przełęcz Polana Mniszkowska – przełęcz na wysokości 711 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich.
Rudawski Park Krajobrazowy – położony w południowej części województwa dolnośląskiego na terenie gmin Bolków, Janowice Wielkie, Kamienna Góra, Marciszów, Mysłakowice oraz miast Jelenia Góra, Kamienna Góra i Kowary.
Jańska Góra (565 m n.p.m., niem. Henningsberg) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w paśmie Rudaw Janowickch.
Dolina Janówki – górska dolina w Sudetach Zachodnich, w Rudawy Janowickich. Dolina Janówki znajduje się w woj. dolnośląskim, na terenie Rudawskiego Park Krajobrazowego.
Mały Wołek (niem. Kleine Ochsen Berg, 774 m n.p.m.) – niezbyt wybitna kulminacja w Rudawach Janowickich, położona na północnym zboczu Wołka.