Pałac Marynki

0

Pałac Marynki w Puławach – klasycystyczny pałac z końca XVIII wieku, wchodzący w skład zespołu pałacowo-parkowego przy pałacu Czartoryskich w Puławach.

Pałac Marynki zbudowany został według projektu Piotra Aignera w latach 1791-96 dla córki księżnej Izabeli Czartoryskiej, Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej. Jednak sama Maria mieszkała tu rzadko – częściej pałacyk wykorzystywany był dla gości Czartoryskich.

Usytuowany jest w południowej części zespołu pałacowo-parkowego za "Dziką Promenadą". Jest budynkiem jednopiętrowym. Fasadę jego zdobią kolumny i pilastry w stylu korynckim, na którym wspiera się opatrzony płaskorzeźbami fryz, biegnący wzdłuż całej fasady. Portyk wgłębny, podparty na czterech kolumnach, posiada na architrawie napis: "Iste terrarum mini praeter omnes angulus ridet" ("Ten zakątek najbardziej ze wszystkich się do mnie uśmiecha" – z Horacego). Portyk ów jest rzadkością architektoniczną w skali kraju (oprócz tego w Pałacu Marynki, występuje jedynie w warszawskich Łazienkach).

We wnętrzu znajduje się okrągły salon z mozaikową posadzką, którego ryzalit widoczny jest od strony Łachy wiślanej. Salon posiada dekorację sztukateryjną, wykonaną przez Fryderyka Baumana. Znajduje się tutaj unikalna w Polsce (jedna z trzech) konstrukcja kominka w oknie. Dawniej salon był nakryty kopułą, jednak w XIX wieku nakryto go płaskim stropem ponad sztukatorskim belkowaniem. W dwudziestoleciu międzywojennym zlikwidowano attyki w elewacjach bocznych i ogrodowej. Przed wejściem do salonu znajdują się dwa lwy z czarnego marmuru, które pierwotnie zdobiły wejście do oranżerii przypałacowej. Dziś w Pałacyku mieści się Oddział Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.

Pałac Marynki - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.