Lubliniec

0

Lubliniec (śl. Lublynec, niem. Lublinitz, łac. Lublinensis) – miasto w województwie śląskim, siedziba powiatu lublinieckiego, położone nad rzekami Lublinicą oraz Małą Panwią.

Warto zobaczyć

Lubliniec, Świętego Mikołaja 1
Kościół rzymskokatolicki św. Mikołaja - zabytkowy kościół w Lublińcu, wybudowany w latach 1576-1579. Większe kaplice należące do parafii św. Mikołaja: kaplica św. Boromeusza kaplica w bloku parafialnym przy ul. św. Mikołaja Zgromadzenia zakonne: Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety
Lubliniec, Świętej Anny
Kościół pod wezwaniem św. Anny w Lublińcu (miasto Lubliniec, diecezja gliwicka) - kościół zbudowany w roku 1653 z fundacji Andrzeja Cellariego, odbudowany lub odnowiony w 1754 r., ostatnio w latach 1999 – 2001 z nieznacznym przeniesieniem.
Lubliniec, Plac Konrada Mańki
Rynek Główny w Lublińcu położony jest w centrum starówki Lublińca. Odchodzą od niego ulice Edyty Stein, Józefa Lompy, Niedurnego i Cicha.
Lubliniec, Pawła Stalmacha 1
Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu – kościół znajdujący się w centrum miasta, jedna z najstarszych świątyni w Lublińcu.
Lubliniec, Edyty Stein 2
Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu – muzeum położone w Lublińcu. Placówka mieści się na piętrze domu Courantów – dziadków Edyty Stein, męczennicy i świętej kościoła katolickiego, patronki Lublińca.
Kościół rzymskokatolicki bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublińcu – kościół wojskowy znajdujący się na terenie koszar Jednostki Wojskowej Komandosów.
Lubliniec, Grunwaldzka 48
Zamek w Lublińcu – zamek znajdujący się przy ul. Grunwaldzkiej 48 w Lublińcu, przebudowywany w XVII i XVIII w..
Cmentarz żydowski w Lublińcu – kirkut w Lublińcu położony przy ulicy 11 Listopada.
Kościół rzymskokatolicki pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu - jeden z największych kościołów w mieście, tuż obok niego znajduje się klasztor Ojców Oblatów, w którym do lat 50. XX w. istniało Niższe Seminarium Duchowne.
Lubliniec, Plac Karola Miarki