Kościół św. Mikołaja

0

Kościół św. Mikołaja w Ujściu – neobarokowy kościół parafialny w Ujściu, woj. wielkopolskie.

Czytaj dalej

Kościół św. Mikołaja w Ujściu – neobarokowy kościół parafialny w Ujściu, woj. wielkopolskie.

Historia

Zbudowany w latach 1905-1907 za składek parafian na polecenie ks. Franciszka Renkawitza, ówczesnego proboszcza parafii. Został on zbudowany na miejscu kościoła zbudowanego w 1766 roku z dotacji wiernych oraz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego metodą szachulcową.

Kościół z roku 1766 uległ jednak zniszczeniu w wyniku braku konserwacji i stało się koniecznością zbudowanie nowej świątyni.

2 sierpnia 1907 roku została dokonana konsekracja nowego kościoła przez biskupa Edwarda Likowskiego.

Architektura

Fasadę tworzą trzy portale i dwie wieże (każda z nich ma 40 m wysokości). Pomiędzy wieżami znajduje się figura św. Mikołaja wyrzeźbiona w piaskowcu.

Wnętrze kościoła składa się z nawy głównej, dwóch naw bocznych oraz pary kaplic transeptowych. Ze starego kościoła pochodzą drewniane ołtarze boczne, chrzcielnica, ambona oraz płaskorzeźby przedstawiające drogę krzyżową. W ołtarzu głównym znajduje się duży obraz przedstawiający św. Mikołaja. Obok ołtarza znajdują się 4 naturalnej wielkości figury ewangelistów.

Za ołtarzem znajdują się witraże św. Stanisława Szczepanowskiego i św. Ottona z Bambergu.


Kościół św. Mikołaja - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.
E-mail: