Kościół św. Joachima i Anny

0

Kościół świętego Joachima i świętej Anny – dawny kościół parafialny, obecnie kościół filialny znajdujący się w mieście Annopol, w województwie lubelskim. Należy do dekanatu Zawichost diecezji sandomierskiej.

Świątynia została wybudowana w 1740 roku i ufundowana przez Jana Tomasza Morsztyna. W 1741 roku poświęcił ją biskup Michał Kunicki. Początkowo był to kościół filialny parafii św. Małgorzaty w Świeciechowie. Od 1886 roku samodzielny kościół parafialny. Podczas obydwóch wojen światowych budowla została zniszczona. Funkcję kościoła parafialnego pełniła do 1966 roku, kiedy to poświęcono nową świątynię pod tym samym wezwaniem.

Jest to budowla drewniana, posiadająca konstrukcję zrębową, oszalowana, składa się z jednej nawy, przy prezbiterium znajduje się zakrystia. Do jej wyposażenia należą trzy ołtarze w stylu barokowym. W ołtarzu głównym jest umieszczony obraz św. Anny, w ołtarzu bocznym, po lewej stronie jest umieszczony obraz Matki Bożej Różańcowej, a po prawej stronie są umieszczone obrazy: św. Jana i św. Tomasza.

Kościół św. Joachima i Anny - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.