Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej

0

Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej – neogotycki katolicki kościół filialny znajdujący się w Tarnówku w gminie Połajewo. Należy do parafii w Boruszynie.

Poewangelicki kościół wzniesiony w latach 1907-1909 (konsekracja 21 grudnia 1909) zlokalizowany jest na północno-wschodnim skraju wsi. Tworzy zwarty kompleks z dawną pastorówką. Obiekt wzorowano na kościele z Jabłonowa Pomorskiego. Oba nawiązują stylowo do XIV-wiecznych świątyń z terenu Ziemi Dobrzyńskiej, co było związane z zaleceniami budowlanymi władz pruskich. Okupanci nazistowscy zamknęli świątynię, a po II wojnie światowej przekazano ją parafii boruszyńskiej.

Obiekt wzniesiony z cegieł palonych. Dach pokryty dachówką ceramiczną. Szczyty zachodni i z kruchtą dekorowane wąskimi otynkowanymi blendami i sterczynami. Wyposażenie to m.in. organy z trzema polami piszczałkowymi zwieńczone krenelażem, a także żyrandol neoromański.

Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.