Kasztor kamedułów na Bielanach - Atrakcje

0

Strony

Kraków, Bielany, Aleja Konarowa 1
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zabytkowy kościół rzymskokatolicki wraz z eremem oo. kamedułów znajdujący się w Krakowie przy al. Konarowej 1, na Bielanach.
Srebrna Góra (326 m n.p.m.) – czwarte pod względem wysokości a trzecie pod względem wybitności wzgórze na terenie zrębu Pasma Sowińca na terenie Lasu Wolskiego w Krakowie, w jego południowo-zachodniej krańcu.
Bielańskie Skałki – ścisły, florystyczny rezerwat przyrody o powierzchni 1,73 ha, założony w 1957 r. w celu ochrony muraw kserotermicznych.
Pustelnik (352 m n.p.m.) – drugie pod względem wysokości (po Sowińcu) wzgórze na terenie Krakowa, położone w zachodniej części grani głównej masywu Pasma Sowińca na terenie Lasu Wolskiego.
Fort „Bielany” („Krępak”) – jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1908-12, jako ostatni obiekt fortów krakowskich. Nie zdążono przydzielić mu numeru. Jest fortem pancernym typu rozproszonego.
Las Wolski, popularnie: Lasek Wolski – obszar leśny w zachodniej części Krakowa, pełniący funkcje rekreacyjne. W 1917 r. teren lasu został zakupiony przez Kasę Oszczędności Miasta Krakowa i przekazany miastu z przeznaczeniem na park ludowy. Obejmuje powierzchnię 419 hektarów.
Kraków, Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14
Ogród Zoologiczny w Krakowie – ogród zoologiczny założony w 1929 roku, znajdujący się na terenie Lasu Wolskiego w Krakowie na wzgórzu Pustelnik.
Kraków, Księcia Józefa 176
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Kraków-Salwator archidiecezji krakowskiej na Bielanach przy ulicy Księcia Józefa.
Fort 38 Skała – jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w 1878 roku jako fort półstały. W latach 1884-1886 został przebudowany na fort pancerny. Jest to pierwszy fort pancerny w Twierdzy Kraków. Stanowił zachodnie czoło Twierdzy Kraków. Należał do III sektora obronnego i był jego głównym obiektem.
Kopiec Józefa Piłsudskiego (Kopiec Niepodległości, Kopiec Wolności, Sowiniec, Mogiła Mogił) – największy z czterech istniejących do dziś krakowskich kopców, usypany na szczycie Sowińca (najwyższego wzniesienia Pasma Sowińca) znajdującego się w Lesie Wolskim, w zachodniej części Krakowa na terenie dzi
Sowiniec (niem. Pilsudzkiberg; 358 m n.p.m.) – najwyższe wzgórze na terenie Krakowa położone w Paśmie Sowińca na terenie Lasu Wolskiego. W latach 1934-1937 usypano na nim Kopiec Piłsudskiego zwany także Kopcem Niepodległości.
Kraków, Przegorzały, Zaskale 1
Kościół Chrystusa Króla – rzymskokatolicki kościół parafialny jezuitów, znajdujący się w Krakowie, w Dzielnicy VII Zwierzyniec, w Przegorzałach przy ul. Zaskale 1. Jest to już czwarta budowla sakralna powstała w tym miejscu.
Kraków, Przegorzały, Jodłowa 13a
Willa Baszta zwana także Odyniec lub Zameczek – zabytkowy budynek znajdujący się w zachodniej części Krakowa, w Dzielnicy VII Zwierzyniec przy ul. Jodłowej 13a, w Przegorzałach.
Rezerwat przyrody Skałki Przegorzalskie – ścisły, florystyczny rezerwat przyrody o powierzchni 1,38 ha, założony w 1959 r. na terenie wyraźnego grzbietu ze skałkami, na skraju Lasu Wolskiego od strony Przegorzał. Służy ochronie rzadkich muraw naskalnych i kserotermicznych oraz ciepłolubnych zarośli.
Kraków, Przegorzały, Jodłowa 13
Zamek w Przegorzałach (niem. Schloss Wartenberg) – wybudowany w czasie II wojny światowej budynek w Przegorzałach, jedno z niewielu dzieł architektury III Rzeszy w Krakowie. Obecnie mieści dwie instytucje Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kraków, Wola Justowska, Cisowa
Muzeum Budownictwa Drewnianego „Skansen” w Woli Justowskiej - zespół XVIII-wiecznego budownictwa drewnianego na terenie Woli Justowskiej. Skansen od 1970 roku jest zabytkiem. Znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
Rezerwat przyrody Panieńskie Skały – rezerwat leśny i krajobrazowy o powierzchni 6,41 ha, założony w 1953. Znajduje się w zachodniej części Krakowa, w północnej części Pasma Sowińca na terenie Lasu Wolskiego, od strony Woli Justowskiej.

Strony