Kaplica grobowa Lukasów

0

Jadąc od strony Orzesza, DW 925, w kierunku Rybnika, przejeżdżając przez wieś Bełk, a przy okazji zatrzymując się tam, by m. in. zobaczyć, a jeśli jest okazja, to nawet zwiedzić drewniany kościół, pw. św. Marii Magdaleny-nie sposób nie zauważyć niewielkiego wzgórza, raczej kopca, na którym położona jest kaplica, zwana "Lukasów".
Według znawców historii miejscowości, a także regionalistów, wzgórze, zwane "Wzgórzem Lukasów" lub też "Górką Lukasów", ma być pozostałością po dawnym grodzisku, bądź też średniowiecznej siedziby książęcego urzędnika celnego, przy dawnym trakcie handlowym, prowadzącym z ówczesnej Polski na Morawy.
Kaplica pochodzi z roku 1860, o czym informuje wyryta data, na jednym z bloków, w lewym rogu, prawej elewacji bocznej ( "AD 1860 " ). Budowla posiada surową, neogotycką bryłę, zbudowaną z bloków, z piaskowca, przekrytą dwupołaciowym dachem, krytym już współczesną dachówką ceramiczną, typu "karpiówka". Jest to budowla murowana, z bloków z piaskowca, z kryptą, w której pochowani zostali ( według dostępnych ogólnie informacji) członkowie rodów Gemanderów i Lukasów. Otwór wejściowy do kaplicy został zwieńczony ostrym łukiem. W nim osadzone zostały dwuskrzydłowe drzwi, prześwietlone pod łukiem i stąd, w miarę możliwości, można dojrzeć niewielki fragment wnętrza.. Drzwi wejściowe, dodatkowo poprzedzają ( przypuszczam ) współczesne kraty, z uwagi na dewastację tajemniczej budowli, w latach poprzednich.
Ogólnie, kaplicę potocznie, a może też oficjalnie, nazywa się "Kaplicą Lukasów", lecz może nieco zapomina się przy okazji o rodzie, z którego wywodzi się fundator kaplicy, Antonie Gemanderze, i którego członkowie mają w tejże krypcie również spoczywać, chociaż dokładnie o tym nie wiadomo....Anton Gemander nie rezydował na terenie Bełku, toteż to może być przyczyną nazywania wzgórza, łącznie z kaplicą "Kopcem Lukasów", czy też "Kaplicą Lukasów', gdyż to ten ród najdłużej z dotychczasowych właścicieli Bełku, nim zarządzał.....