Jezioro Sarcz

0

Sarcze – jezioro w woj. wielkopolskim, w pow. czarnkowsko-trzcianeckim, w granicach administracyjnych miasta Trzcianka, leżące na terenie Pojezierza Wałeckiego.

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 45,0 ha przez 51,1 ha do 53,90 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 77,2 m n.p.m. lub 75,5 m n.p.m.. Średnia głębokość jeziora wynosi 3,7 m, natomiast głębokość maksymalna 7,2 m.

W oparciu o badania przeprowadzone w 2004 roku jezioro zaliczono do III klasy czystości i III kategorii podatności na degradację. W 1999 roku wody jeziora zaliczono do III klasy czystości.

Jezioro jest zaliczane do ciągu jezior biegnących od Trzcianki w kierunku wsi Smolarnia. Zbiornik jest bogaty w ryby, obfitują tu: sandacze, węgorze, liny, płocie, leszcze, szczupaki, okonie i wzdręgi, zdarzają się również karpie.

Po obu stronach brzegu znajdują się ośrodki wczasowe, parkingi i pola namiotowe. Czynne są dwie plaże, nazywane starą i nową - obydwie strzeżone w sezonie letnim. W pobliżu plaż działają sklepiki, punkty gastronomiczne i parkingi.

Na wodach jeziora rozgrywane są mistrzostwa w sportach motorowodnych oraz regaty żeglarskie.

Poprzednią niemiecką nazwą było Zasker See. Polską nazwę Sarcze wprowadzono urzędowo w 1949 r.. Nazwa Sarcze została potwierdzona w 2006 r. przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF). W różnych publikacjach jezioro to występuje pod nazwą Jezioro Miejskie lub Sarcz.

Jezioro Sarcz - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.