Gmina Żarki

0

Gmina Żarki - gmina miejsko-wiejska w województwie śląskim, w powiecie myszkowskm.

Warto zobaczyć

Żarki, Leśniów, Leśniowska
Telefon: +4834 316 10 72
Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin – sanktuarium maryjne w Leśniowie, dzielnicy Żarek w powiecie myszkowskim.
Strażnica Przewodziszowice (Strażnica Przewodziszowicka) – ruiny murowanej strażnicy obronnej, znajdujące się w pobliżu wsi Przewodziszowice na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Strażnica Suliszowice (Strażnica w Suliszowicach) – ruiny murowanej strażnicy obronnej, znajdujące się w pobliżu wsi Suliszowice na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Żarki, Leśniowska 1
Parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach - parafia rzymskokatolicka w Żarkach. Należy do Dekanatu Żarki archidiecezji częstochowskiej. Została utworzona w 1325 roku. Kościół parafialny został zbudowany w latach 1518-1523, przebudowany w latach 1846-1847.
Cmentarz wojenny w Kotowicach to nekropolia, na której pochowani są żołnierze trzech armii zaborczych, polegli w 1914 w czasie walk w południowo-wschodniej części Królestwa Polskiego.
Nowy cmentarz żydowski w Żarkach – cmentarz żydowski w Żarkach położony przy ul. Polnej. Pierwotnie istniały w Żarkach trzy cmentarze żydowskie, z których przetrwał jedynie kirkut przy ul. Polnej zwany również Nowym Cmentarzem Żydowskim.
Żarki, Stanisława Moniuszki 2
Telefon: +48728998806
Synagoga w Żarkach – synagoga znajdująca się w Żarkach przy ulicy Stanisława Moniuszki 2, nad rzeką Leśniówką. Jest jedyną zachowaną spośród trzech istniejących w mieście wolno stojących synagog.