Gmina Niegowa

0

Gmina Niegowa - gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie myszkowskm.

Warto zobaczyć

Zamek królewski w Bobolicach powstał w połowie XIV wieku i stanowił element systemu obronnego Korony Polskiej, powszechnie znanego jako "Orle Gniazda". Obecnie zamek jest rekonstruowany przez prywatnych właścicieli, a w jego wnętrzu znajdują się udostępnione dla turystów komnaty oraz muzeum.
Zamek Mirów został zbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego około połowy XIV wieku,choć przypuszcza się, że już wcześniej istniały w tym miejscu drewniano-ziemne zabudowania.
Zamek Ostrężnik – dawny zamek, obecnie w ruinie, znajdujący się w pobliżu niewielkiej osady Ostrężnik, na wschód od drogi wojewódzkiej nr 793 łączącej Janów i Żarki, w odległości ok. 6 km od Janowa. Ruiny znajdują się w lesie na wzgórzu.
Parafia Świętego Mikołaja BW w Niegowej - parafia rzymskokatolicka w Niegowej. Należy do Dekanatu Żarki archidiecezji częstochowskiej. Została utworzona w XIII wieku.
Rezerwat przyrody "Parkowe" – rezerwat przyrody na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Rezerwat przyrody Bukowa Kępa – leśny rezerwat przyrody o powierzchni 52,84 ha położony w woj. śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Janów, między miejscowościami Gorzków Stary a Cholidrów.
Rezerwat przyrody Ostrężnik – leśny rezerwat przyrody, położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, nieopodal osady Ostrężnik w gminie Janów (województwo śląskie); Wyżyna Częstochowska. Rezerwat został utworzony w roku 1960 i ma powierzchnię 4,1 ha.