Gmina Szprotawa - Kościoły

Szprotawa, Koszarowa 13
Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Szprotawie – cerkiew greckokatolicka w Szprotawie, w województwie lubuskim. Jest to świątynia mieszcząca się w budynku pokoszarowym z początku XX wieku (poświęcona 21 sierpnia 1993). Mieści się przy ulicy Koszarowej 13.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny położony jest na najwyższym punkcie miejskiego centrum. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1260.
Kościół ewangelicki w Szprotawie – został wzniesiony na fundamentach zamku książęcego. Prace budowlane zaczęły się w roku 1744. Gruz po starym zamku został wykorzystany do zasypania starej fosy. Fragmenty średniowiecznych murów zamkowych zostały wykorzystane do budowy nowych ścian świątyni.
Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Lesznie Górnym – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Zielona Góra diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Szprotawa, Kościelna 5
Kościół Zbawiciela Świata w Szprotawie – polskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Szprotawie, w dzielnicy Puszczyków, w województwie lubuskim. Należy do diecezji wrocławskiej i dekanatu lubuskiego.
Kościół św. Jakuba – były rzymskokatolicki kościół w Długich, w powiecie żagańskim, w województwie lubuskim.
Szprotawa, Jedności Klasy Robotniczej 5
Kościół świętego Andrzeja w Szprotawie – jeden z zabytkowych kościołów miasta Szprotawy, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Szprotawa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubuskie (pol.). 30 września 2014. .
Kościół św. Bartłomieja w Borowinie - jednonawowa budowla z kamienia polnego i cegły została wzniesiona u schyłku XIII w. Został wzniesiony w stylu wczesnogotyckim. Otacza ją mur z tej samej epoki, w którym znajduje się barokowa brama z XVI w.