Ulica Armii Krajowej

0

Ulica Armii Krajowej – jedna z głównych i najruchliwszych ulic w Tychach. Stanowi ważne połączenie centrum miasta z Paprocanami i Jeziorem Paprocańskim, a w połączeniu z ul. gen. Władysława Sikorskiego w Rondzie Zesłańców Sybiru – ważny trakt dojazdowy przez miasto do drogi krajowej nr 1 1 w kierunku Bielska-Białej i dalej na południe Polski.

Czytaj dalej

Ulica Armii Krajowej – jedna z głównych i najruchliwszych ulic w Tychach. Stanowi ważne połączenie centrum miasta z Paprocanami i Jeziorem Paprocańskim, a w połączeniu z ul. gen. Władysława Sikorskiego w Rondzie Zesłańców Sybiru – ważny trakt dojazdowy przez miasto do drogi krajowej nr 1 1 w kierunku Bielska-Białej i dalej na południe Polski.

Przebieg

Swój początek bierze od powstałego w roku 1999 – Ronda Olimpijskiego stanowiącego skrzyżowanie Aleja Jana Pawła II, ul. kard. Stefana Wyszyńskiego i ul. Paprocańskiej, przy której znajduje Parafia św. Franciszka z Asyżu i św. Klary i powstaje klasztor Franciszkanów. Ulica Armii Krajowej następnie krzyżuje się z al. Piłsudskiego w powstałym w roku 1983 jako pierwsze rondo w Tychach o nazwie Rondo Paprocańskie, by dalej kierować się do Ronda Zesłańców Sybiru powstałym w roku 2005 i następnie zakończyć swój bieg w okolicach lasu leżącego pomiędzy gminami: Tychy, Mikołów, Żory, Pszczyna, Kobiór, Oświęcim.

Historia ulicy

  • Przy skrzyżowaniu alei Piłsudskiego i ulicy Armii Krajowej – Rondo Paprocańskie znajduje się najmniejszy tyski cmentarz. Jest to stary cmentarz paprocański na około 300 grobów. Od 40 lat już ich nie przybywa. Dla mieszkańców miasta i gości odwiedzających Tychy w okresie Wszystkich Świętych – organizowane są przy nim nabożeństwa i procesje.
  • Harmonogram realizacji budowy linii tyskiego trolejbusu doprowadził w roku 1984 do zbudowania odcinka długości 3,6 km poprowadzonego ulicami: Armii Krajowej, Edukacji i Budowlanych. Trasa ta pozwoliła na obsługę komunikacją trolejbusową północnych osiedli Śródmieścia.
  • Przy rondzie u zbiegu ul. Armii Krajowej i Sikorskiego w kwietniu roku 2008 odsłonięto pomnik Zesłańców Sybiru.

Pochodzenie nazwy

Nazwa ulica Armii Krajowej w Tychach pochodzi od nazwy Armia Krajowa. Poprzednio ulica nosiła imię Iwana Koniewa, decyzję o zmianie podjęto we wrześniu 1989.

Znaczenie rekreacyjno-sportowe

  • Z okazji Święta Roweru w Tychach – zorganizowany został 17 lipca 2009 IV Tyski Nocny Rajd Rowerowy 2009. Organizatorem rajdu było Klub Turystyki Kolarskiej Gronie w Tychach, a współorganizatorami byli: Tyskie Stowarzyszenie Rowerowe i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tychach. Trasa rajdu przebiegała ulicami miasta: Start plac pod Żyrafą, ul. Edukacji, ul. Wyszyńskiego, al. Niepodległości, ul. Grota-Roweckiego, ul. Dmowskiego, al. Piłsudskiego, ul. Armii Krajowej, ul. W. Sikorskiego, ul. Stoczniowców 70, ul. Harcerska, ul. Begonii, ul. Budowlanych, ul. 1 Maja, ul. gen. Andersa, ul. ks. kard. Hlonda, ul. Boczna, ul. Biblioteczna, ul. Edukacji.
  • 22 września 2009 w ramach Europejskiego Dnia Bez Samochodu odbyła się w Tychach – Tyska Masa Krytyczna z następującą trasą przejazdu: Tychy (plac pod Żyrafą) – ul. Edukacji – ul. Wyszyńskiego – ul. Armii Krajowej – nawrót na rondzie z ul. Sikorskiego – ul. Armii Krajowej – al. Piłsudskiego – ul. Dmowskiego – ul. Grota Roweckiego – ul. Edukacji – Tychy (plac pod Żyrafą).

Otoczenie

  • Cmentarz
  • Szkoła
  • Apteki
  • Obiekty handlowe i usługowe
  • Wysoka i niska zabudowa mieszkalna
  • Lasy Kobiórskie
  • Jezioro Paprocańskie

Ulica Armii Krajowej - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.