Trzebiatów

0

Trzebiatów (niem. Treptow an der Rega) – miasto położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, nad rzeką Regą.

Warto zobaczyć

Trzebiatów, Wojska Polskiego 67
Pałac w Trzebiatowie – klasycystyczny pałac w Trzebiatowie, będący obecnie siedzibą Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury. W pałacu mieści się biblioteka publiczna oraz galeria twórczości Lyonela Feiningera.
Kościół Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Trzebiatowie, Kościół Mariacki w Trzebiatowie (niem. Marienkirche) – kościół farny Trzebiatowa wybudowany w XIV wieku, halowy, w stylu gotyckim. Świątynia jest kościołem trzebiatowskiej parafii rzymskokatolickiej.
Ratusz w Trzebiatowie – klasycystyczny ratusz na środku rynku w Trzebiatowie.
Trzebiatów, Juliusza Słowackiego 59
Kościół św. Jana w Trzebiatowie – neogotycki kościół luterański w Trzebiatowie z przełomu XIX i XX wieku. Forma architektoniczna kościoła przypomina zwykły, jednopiętrowy budynek mieszkalny ze stromym dachem.
Trzebiatów, Kołobrzeska 6
Kaplica św. Jerzego w Trzebiatowie (łac. Domus leprosorum) – jedna z trzech zachowanych w Trzebiatowie gotyckich kaplic szpitalnych, przy ul. Kołobrzeskiej, od XIX wieku po przebudowie pełni funkcję domu mieszkalnego.
Baszta Kaszana, Baszta Prochowa – cylindryczna wieża o średnicy 4 metrów i wysokości 14 metrów, zbudowana z cegły, przykryta dachem namiotowym, wchodząca w skład murów obronnych Trzebiatowa.
Trzebiatów, 2 Pułku Ułanów
Kaplica św. Gertrudy w Trzebiatowie (niem. St. Gertrudskapelle, łac. Pauperum hospitale cubiculum) – jedna z trzech zachowanych w Trzebiatowie gotyckich kaplic szpitalnych, od 1957 roku świątynia obrządku bizantyjsko-ukraińskiego pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Trzebiatów Wąskotorowy- stacja kolejowa Gryfickiej Kolei Wąskotorowej w Trzebiatowie. W 1999 została zamknięta. Przez stacje przechodzi linia z Popiela do Gryfic Wąskotorowych.