Teatr im. Wandy Siemaszkowej

0

Teatr imienia Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie jest jedną z najważniejszych instytucji tego typu w regionie. Teatr założono po wyzwoleniu Rzeszowszczyzny spod okupacji hitlerowskiej jako pierwszy zawodowy, dramatyczny Teatr Narodowy Ziemi Rzeszowskiej. Mieści się on w dwóch zabytkowych budynkach: Mała Scena w dawnym domu rodziny Holzów, Duża Scena w dawnym budynku Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" wybudowanym w latach 1890-1900. Już w okresie przedwojennym scena dzisiejszego teatru gościła na swych deskach zawodowe teatry ze Lwowa i Krakowa, a także wystawiano spektakle amatorskie działających w Rzeszowie grup teatralnych. W 1895 roku zostało tutaj założone Polskie Stronnictwo Ludowe. W latach późniejszych teatr przemianowano na Państwowy Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, pod którą to nazwą działał do lat 90. XX wieku. Po reformie administracyjnej z 1998 roku i utworzeniu samorządów wojewódzkich, został przekazany w zarząd Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podkarpackiego.

Od początku swojej działalności teatr wystawia nie tylko w Rzeszowie, ale w wielu miastach południowo-wschodniej Polski. Jednym z pierwszych dyrektorów była Wanda Siemaszkowa.

Obecnie teatr daje około 300 spektakli rocznie, zatrudnia około 100 osób. Bardzo żywa jest również współpraca z podobnymi instytucjami na Ukrainie i Słowacji. Repertuar jest eklektyczny, teatr stara się przedstawić ofertę spektakli trafiającą w gusta każdej z grup składających się na 70 tysięcy widzów zasiadających corocznie na jego widowni.

Co rok organizowane są trzy edycje festiwalowe:

  • Rzeszowskie Spotkania Teatralne
  • Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe
  • Rzeszowskie Spotkania Plenerowe

Osobną formą działalności Teatru jest praca edukacyjna, w której aktorzy rzeszowskiej sceny, poprzez programy teatralne dla dzieci i młodzieży, przygotowują od najmłodszych lat przyszłych widzów teatralnych. Współpraca teatru z instytucjami dobroczynnymi zaowocowała także wystawami oraz aukcjami prac najwybitniejszych polskich artystów. W budynku teatru działa również Galeria Szajna.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.
E-mail: