Szczecinek

0

Szczecinek (kaszub. Nowé Sztetëno, niem. Neustettin) – miasto powiatowe położone w województwie zachodniopomorskim, pomiędzy trzema jeziorami: Trzesiecko, Wielimie i Wilczkowo.

Warto zobaczyć

Szczecinek, Adama Mickiewicza 2a
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku – średniowieczny zamek książąt pomorskich. Południowe skrzydło zamku pochodzi z I połowy XIV wieku i zbudowane zostało w miejscu wcześniejszego grodziska słowiańskiego.
Szczecinek, Plac Wolności 13
Ratusz w Szczecinku – ratusz mieści się przy Placu Wolności. Jest to eklektyczny budynek z przewagą elementów neoromańskich.
Wyspa Wielimska – największa w Polsce wyspa śródjeziorna znajdująca się na jeziorze Wielimie. Jej powierzchnia wynosi 96,13 ha.
Szczecinek, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 65
Kino Wolność (dawniej "Przyjaźń") – kino jednosalowe w Szczecinku.
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – neogotycka świątynia znajdująca się w Szczecinku przy ulicy 3 Maja, zbudowana w latach 1905-1908 według projektu berlińskiego architekta O. Hossfelda, pod nadzorem inspektora budowlanego D.A. Schäfera jako kościół ewangelicki pw. Św.
Cerkiew pod wezwaniem Świętej Trójcy w Szczecinku – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Koszalin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Trzesiecko – jezioro rynnowe w woj. zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, na terenie miasta Szczecinek, leżące na pograniczu Pojezierza Drawskiego i Pojezierza Szczecineckiego.
Wielimie (niem. Vilmsee) – jezioro w woj. zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Szczecinek, leżące na terenie Pojezierza Drawskiego. Przez Wielimie przepływa rzeka Gwda, wpada też do niego rzeka Nizica (zwana Niezdobną), wypływająca z jeziora Trzesiecko, leżącego tuż obok Szczecinka.
Szczecinek, Świętej Rozalii 1
Parafia Świętej Rozalii w Szczecinku została utworzona w 1983. Należy do dekanatu Szczecinek diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Kościół parafialny wybudowany w latach 1988-2005. Mieści się przy ulicy Świętej Rozalii.
Cerkiew Świętego Michała Archanioła w Szczecinku – greckokatolicka cerkiew parafialna. Mieści się przy ulicy Karlińskiej.